Bu da mühendis göçü: Hollanda Türkiye'den transfer etti

Bu da mühendis göçü: Hollanda Türkiye'den transfer etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 02:15
A+ A-
Son dönemde Hollanda’daki savunma sanayii ve teknoloji şirketlerinin TÜBİTAK, Aselsan ve TAI’den 100'e yakın mühendis aldığı ortaya çıktı.

Türkiye'den beyin göçü farklı şekillerde sürüyor. Son dönemde Hollanda’daki savunma sanayii ve teknoloji şirketlerinin TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), Türk Havacılık Uzay Sanayii (TAI) ve ASELSAN’dan 100’e yakın mühendisi transfer ettiği ortaya çıktı.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, konuyu Meclis gündemine taşırken TL’nin dolar ve euro karşısında erimesi ve Hollanda Hükümeti'nin mühendislere vatandaşlık sözü vermesinin "beyin göçünü" hızlandırdığına dikkat çekti.

Aygun, Meclis’te araştırma önergesi ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Aygun, TSK’nin haberleşme, radar ve elektronik harp sistemleri ihtiyaçlarının milli olanaklarla karşılanması ve dışa bağımlılığının azaltılması için 1975 yılında TSK Güçlendirme Vakfı’na bağlı bir anonim şirketi olarak kurulan ve giderek büyüyen ASELSAN’ın şu anda dünyanın en çok ciro yapan 100 savunma sanayii şirketi arasına girdiğini belirtti. 

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR BEYİN GÖÇÜ

Aygun, savunma sanayinde kritik projelerde çalışan nitelikli ve donanımlı mühendislerin Hollanda’ya gidişinin, Türkiye için önemli bir beyin göçü olmakla birlikte, teknoloji ve savunma sanayiine yönelik stratejik çalışmaları tehlikeye düşürmesi açısından da son derece tehlikeli bir nitelik taşıdığını vurguladı.

Aygun, soru önergesinde, savunma sanayinde çalışan mühendislerin çalışma ve ücret koşullarını iyileştirecek düzenlemelerin yapılıp yapılmayacağı, "beyin göçünü" önlemek için başka ne gibi önlemler alınacağı hakkında bilgi istedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar