HSBC'den Türkiye için enflasyon ve dolar tahmini

HSBC'den Türkiye için enflasyon ve dolar tahmini
İngiltere merkezli banka HSBC, Türkiye'de yıl sonu için yüzde 44,6 enflasyon tahmininde bulundu. Banka, doların ise yılı 36 lira seviyesinde tamamlayacağı öngörüsünde bulundu.

HSBC son raporunda Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentisini yukarı yönlü revize ederken enflasyon beklentileri de geriledi.

Artı Gerçek - HSBC'nin Türkiye raporunda, büyüme ve enflasyona ilişkin değerlendirmede bulunuldu.

Kurum, ilk çeyrekte yüzde 5,7 olan güçlü büyüme rakamı sonrası büyüme tahminini revize ettiğini belirtti. 2024 yılı büyüme tahmini yüzde 3,1'den yüzde 3,8'e yükseltildi, 2025 yıl somu tahmini ise değişmeyerek yüzde 3,6 olarak kaldı.

Enflasyon tahminlerini ise aşağı yönlü revize eden kurum 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 48'den yüzde 44,6, 2025 tahminini yüzde 29'dan yüzde 27,7'ye düşürdü. Yüksek enflasyon beklentisi ve fiyatlama davranışlarında bozulmanın enflasyon görünümü için yukarı yönlü riskler olduğu da belirtildi.

Raporda döviz kuru ve faiz oranlarına ilişkin çeyreklik veriler de sunuldu. HSBC'nin yıl sonu dolar tahmini 36.00 oldu. Analizde para politikasının yıl sonuna kadar değişmeyeceği görüşüne yer verildi ve "Tahminlerimize göre reel politika faizi Kasım itibariyle oldukça olumlu olacak ancak yine de 4. çeyrekte başlayacak faiz indirimlerinin biraz erken olacağını düşünüyoruz" ifadesine yer verildi.

Kurum ayrıca bu yıl için bütçe açığı/GSYH tahminini yüzde 6,5'ten yüzde 5,7'ye düşürdü.

Öne Çıkanlar