İptal edilmişti, bu kez tarih verildi: Motorine büyük zam geliyor

İptal edilmişti, bu kez tarih verildi: Motorine büyük zam geliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Motorinde dün iptal edilen zammın ardından yeni zam geleceği belirtildi. Buna göre, motorin grubunda 17 Ağustos gününden geçerli olmak üzere 79 kuruş zam bekleniyor.

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor.

Bütçedeki açığı kapatmak için alkol, tütün ürünleri ve akaryakıta yapılan seri zamlar hız kesmeden sürerken, dün gece yarısı yapılacağı duyrulan 1,26 TL'lik motorin zammı son dakika iptal edilmişti. Bu gece yarısından sonra motorinin fiyatına 79 kuruş zam yapılacağı belirtildi. 

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 93,92 dolardan işlem görmesine rağmen yapılan zamma anlam veremeyen sürücüler, "Bu zamlar artık mide bulandırıyor. Kendimizi sağılacak inek gibi görüyoruz" yorumu yapıyor.

Sektör kaynakları pompa fiyatlarına yansıtılacak 79 kuruşluk zam sonrası motorinin fiyatının 24 TL'yi geçeceği belirtildi.

Zam sonrası istanbul'da ortalama 23,23 TL'den satılan motorinin fiyatı 24,03 TL'ye yükselecek. Ankara'da 23,32 TL'den satılan motorinin fiyatı 24,11'e, İzmir'de ise 23,34'TL'den 24,13'e çıkacak.

Benzinin litre fiyatı İstanbul’da bir yıl önce 7,74 TL, yılbaşında 12,29 TL idi. 

Motorinin litre fiyatı İstanbul’da bir yıl önce 7,25 TL, yılbaşında 11,43 TL idi.