İstanbul'da ekmeğe zam yolda

İstanbul'da ekmeğe zam yolda
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Fırıncılar Odası'ndan ekmeğe zam sinyali geldi. Oda Başkanı, şubat ayı içerisinde ortak bir noktada buluşmak için görüşmeler yapılacağını açıkladı.

Artı Gerçek - İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ekmek fiyatlarının artırılması yönünde esnafın talepte bulunduğunu söyledi.

Sektörün geçen yıl maliyet artışları dolayısıyla sıkıntı yaşadığını anlatan Çetin, elektrik, su, doğal gaz, akaryakıt ve işçilik gibi üretim maliyetini etkileyen zamların ekmek fiyatına yansımadığını belirtti. Çetin, İstanbul'da 200 gram ekmeğin 5 liradan satıldığını, söz konusu ağırlıktaki ekmeğin maliyetinin tüm giderler dahil 4,5 ile 4,80 lira arasında olduğunu ifade etti.

Erdoğan Çetin, kentte günde yaklaşık 20 milyon ekmek üretildiğine dikkati çekerek, esnafın yarısının maliyetleri karşılayamadığını, birçok fırında ayakta kalabilmek için alternatif ürünler satıldığını söyledi. Çetin, "Net bir tarih vermem çok doğru olmaz. Çünkü bu ayın resmi tarifesi çıktı. Onun için 'şu gün, şu zaman' desem çok doğru olmaz. Fiyat artışının ocak içerisinde olmayacağı kesin. Şubat ayı içerisinde oturacağız, bakacağız. Bizim de tabii ki giderlerimiz var. İnşallah ortak bir noktada buluşacağız. Hem esnafımızı hem vatandaşımızı mutlu eden bir kararı ortaya çıkartırız" dedi. (AA)

Öne Çıkanlar