İthal kurbanlık skandalının altından Ürdünlü şirket çıktı

İthal kurbanlık skandalının altından Ürdünlü şirket çıktı
İspanya'dan sahte veteriner sertifikalarıyla getirilen kurbanlıkların altından Ürdünlü Al Mahmoud International çıktı. Türkiye’deki ortağı MKA Hayvancılık Musa Kazım Aşuk’a ait.

Kurban Bayramı öncesinde İspanya’dan ithal edilen ve veteriner sertifikalarının sahte olduğu hayvanların yurt dışından teminini Ürdünlü bir şirketin yaptığı ortaya çıktı.

Kurban Bayramı öncesi İspanya’dan ithal edilen ve veteriner sertifikaları sahte olduğu için alarm verilen ‘ithal kurbanlık skandalı’nın altından Ürdünlü Al Mahmoud International şirketi çıktı. Ürdünlü şirketin Türkiye’deki partneri MKA Hayvancılık’ın ise veteriner hekim Musa Kazım Aşuk’a ait olduğu belirlendi.

Skandal, bayrama haftalar kala, CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakıroğlu’nun Meclis’e verdiği soru önergesiyle ortaya çıkmıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, söz konusu sertifikaların ‘sahte’ olduğunu doğrulayarak hayvanların karantinaya altına alındığını belirtmişti.

Skandala ilişkin belgelere göre, İspanya’nın salgın hastalık nedeniyle hayvan giriş ve çıkışının yasaklı olduğu bölgeden ithal edilen 2 bin 939 canlı hayvanın ithalat işleminde sahtecilik yapıldı.

Veteriner sağlık sertifikalarının sahte olduğu belirtilen hayvanların, İskenderun limanına geldikten sonra Türkiye’nin dört bir yanına dağıtıldığı anlaşıldı.

HAYVANLARI BULAN ÜRDÜNLÜ ŞİRKET

diken.com.tr'de yer alan habere göre, anılan hayvanları yurt dışında temin eden ve gemilele Türkiye’ye sevk eden şirket Al Mahmoud International General Trading LLC. Şirket, Türkiye’nin yanısıra başka çok sayıda ülkeye de hayvan temin ediyor.

Bakan Pakdemirli, söz konusu hayvanların İspanya’dan yola çıkıp Lübnan’a gitmesinin planlandığını ancak Türkiye’ye getirildiğinin tespit edildiğini söyleyerek, "Bundan sonra hayvanlara el koyduk. Hayvanlar karantina altında, her türlü kan alındı. Hiçbir sıkıntı yok, karantina süresi devam ediyor"demişti.

Al Mahmoud’un Türkiye’deki partneri ise MKA Hayvancılık Sanayi Ve Tic. AŞ. Bu şirketin daha önceki unvanı Düvebnk Hayvancılık Sanayi Ve Ticaret AŞ idi. Şubat 2017’de kurulan Düvebnk Hayvancılık’ın iki eşit hissedarı Bekir Yıldız ve Musa Kazım Aşuk.

Şubat 2018’e gelindiğinde ise şirketin tek hissedarı Musa Kazım Aşuk oldu. Ankara Balgat’ta bulunan bir et restoranın da sahibi olan Veteriner Hekim Musa Kazım Aşuk, şirket sitesinde kendisiyle ilgili verdiği bilgide 2010 yılından bu yana yurt dışından Türkiye’ye canlı hayvan getirdiğini kaydediyor.

MKA Hayvancılık AŞ’nin sitesinde yer alan bilgiye göre de 2017-19 arası dönemde ithal edilen hayvan sayısı 2 milyon 227 bin 999. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar