Kamu bankalarından konutta faiz indirim furyası

Kamu bankalarından konutta faiz indirim furyası
Merkez Bankası'nın politika faizinde 425 baz puan indirime gitmesinin ardından Ziraat Bankası ve Vakıfbank kredi faiz oranlarını düşürdüğünü açıkladı.

Merkez Bankası'nın politika faizinde 425 baz puanlık indiriminin ardından kamu bankaları kredi faizlerini indirmeye başladı. Bu bağlamda ilk adımı Ziraat Bankası ve Vakıfbank attı.

Ziraat Bankası, bugünden itibaren geçerli olmak üzere konut, tüketici ve kurumsal kredi faiz oranlarını düşürdüğünü açıkladı.

Banka, bugünden geçerli olmak üzere, tutarı 500 bine kadar konut kredilerine yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1'in altına çekerek aylık yüzde 0,99'a indirdi.

Banka, tutarı 500 bin lira ila 1 milyon lira arasında bulunan konut kredileri için aylık faiz oranını da 180 ay vadeye kadar yüzde 1,19'a düşürdü. Öte yandan 1 milyon lira ve üzeri tutarlı konutlar için kredi kullanılması halinde, azami 180 ay vade için faiz oranı yüzde 1,39 olarak belirlendi.

Kredili çalışan konut sektörü firmaları, Ziraat Bankası ile anlaşmaları halinde katkı payı ödeyerek daha uygun faiz oranları ile müşterilerine kredi kullanma imkanı sağlayabilecek.

Tüketici kredisi faiz oranlarını da düşüren Ziraat Bankası, azami 60 ay vade için maaş müşterilerine yüzde 1,49'dan, diğer müşterilere ise yüzde 1,59'dan tüketici kredisi kullandıracak.

Öte yandan kredi değerlendirme notu A olan firmalar, yüzde 17 faizle Ziraat Bankası'ndan kurumsal kredi kullanabilecek. Kurumsal kredi faizleri; kredi değerlendirme notu B olan firmalara yüzde 17,50'den, C olan firmalara ise yüzde 18'den uygulanacak. Yapılandırma ve 24 aydan uzun vadeli kredilerde ise azami yüzde 19 faiz oranı uygulanacak.

VAKIFBANK DA KONUT VE BİREYSEL KREDİ FAİZLERİNİ DÜŞÜRDÜ

Ziraat Bankası’ndan sonra Vakıfbank da konut ve bireysel kredi faizlerini indirdi.

Konut kredisi faizi 180 ay vadeye kadar yüzde 0,99’a ihtiyaç kredisi faizi yüzde 1,49’a indi.  Banka, ayrıca konut projelerindeki faiz oranını, kampanyaya katılacak konut projeleri için aylık yüzde 0,79’a indirdi.

Enflasyona endeksli mevduat ürünleri ve kredi fırsatlarından sonra ihtiyaç ve konut kredilerinde de düzenleme yapan VakıfBank, itibaren 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1,49’dan yüzde 0,99'a; bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranını ise yüzde 1,78’den VakıfBank maaş müşterileri için yüzde 1,49’a, diğer müşteriler için yüzde 1,59’a kadar düşürdü.

ALBAYRAK'TAN FAİZLERDE DÜŞÜŞ MESAJI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önceki gün gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türkiye'de önümüzdeki dönemde faizlerde düşüş trendi olacağını göreceğiz. Kamu bankalarında bunu daha kısa sürede izleyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar