Kamuda en büyük görev zararı SGK'ya ait

Kamuda en büyük görev zararı SGK'ya ait
Hükümetin uygulamaları nedeniyle bütçede görev zararlarında da ilk yarı hedefi aşıldı. Sadece SGK’nın altı aylık görev zararı 41.1 milyar TL’ye ulaştı.

SGK’nin altı aylık görev zararı 41.1 milyar TL’ye ulaştı.

Hükümetin politikaları nedeniyle bütçedeki görev zararlarında da yıllık hedefin yarısı aşıldı. Bütçede görev zararları için öngörülen başlangıç ödeneği 78.8 milyar liraydı. Altı ayda oluşan rakam 44.3 milyar liraya ulaştı. 

Görev zararlarında başı SGK çekiyor. Kurumun görev zararı haziranda 5.6 milyar lira oldu. SGK’nin 6 aylık görev zararı toplamı ise 41.1 milyar liraya ulaşmış durumda. 6 ayda toplam 84 milyar liraya ulaşan Hazine yardımlarından da en fazla payı 57.1 milyar lira ile yine SGK aldı. Bütçede Hazine yardımları için öngörülen başlangıç ödeneği 174.1 milyar liraydı. 

CARİ TRANSFERLER TOPLAMI 210.5 MİLYAR DOLAR

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan bütçe verilerine göre, yıl başından bu yana yapılan cari transferler toplamı 210.5 milyar liraya ulaştı. Cari transferler için bütçede 427.1 milyar lira başlangıç ödeneği ayrılmıştı. 

Görev zararları kapsamında kamu teşebbüslerine yapılan altı aylık ödeme toplamı 850 milyon lira. Bunun tamamı Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait. Altı aylık süre içerisinde diğer kamu teşebbüslerine hiç görev zararı ödemesi yapılmadı. 

Yükseköğretim kurumlarına yapılan Hazine yardımlarında altı aylık toplam ise 9.3 milyar lira oldu. 

Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na yıl başından bu yana 8.3 milyar lira aktarıldı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’na verilen pay da 2.6 milyar lira olarak gerçekleşti.

MALİ KURUMLARA 2.3 MİLYAR TL ÖDEME YAPILDI

Yine bütçe verilerine göre aralarında kamu bankalarının da bulunduğu mali kurumlara da görev zararları kapsamında yıl başından bu yana 2.3 milyar lira ödeme yapıldı.

Ziraat Bankası’na altı ayda 1.4 milyar lira, Eximbank’a 65.1 milyon lira, Halk Bankası’na 834.2 milyon lira bütçeden görev zararları kapsamında aktarım yapıldı.

Mahalli idarelere yapılan altı aylık Hazine yardımı 582.9 milyon lira oldu. Bu yardımın tamamı il özel idarelerine gerçekleştirildi. Yerel idarelerin gelirlerinin büyük bir bölümünü ise bütçe gelirlerinden ayrılan paylar oluşturuyor. 

Gelirden ayrılan paylar kapsamında mahalli idarelere toplam 35.9 milyar lira aktarıldı. Genel bütçe gelirlerinden büyükşehir belediyelerine ayrılan payların 6 aylık bilançosu 15.8 milyar lira olarak gerçekleşti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar