Kira göçü: İstanbul'da dar gelirliye sadece iki ilçe kaldı

Kira göçü: İstanbul'da dar gelirliye sadece iki ilçe kaldı
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul'da kira artışının hızına yetişilemiyor. Öğrenci, emekli ve asgari ücretlilerin ancak iki ilçede ev kiralama imkânı var. İstanbul'da her üç evden ikisinin kirası asgari ücretin üzerinde.

Artı Gerçek - Dar gelirliler için İstanbul'da ev kiralamak artık hayal haline geldi. Gayrimenkul teknoloji platformu Tapusor, asgari ücretli, emekli ve öğrencilerin İstanbul'un ilçelerindeki ortalama kiralara göre ev bulma ihtimallerini hesapladı.

Rapora göre, 3 öğrencinin KYK burslarıyla İstanbul’da kiralık daire bulma oranı yüzde 6. Emekliler için bu oran İstanbul’da yüzde 13 olurken, asgari ücretlinin ev bulma oranı da yüzde 33’ün altında tespit edildi. Ekonomim.com'da yer alan habere göre, söz konusu grupların tüm gelirlerini kiraya harcamaları baz alınarak hazırlanan rapor, İstanbul’un 39 ilçesinde gayrimenkul pazarına arz edilen 500 binden fazla emsal üzerinden hazırlandı. İncelemelere göre emekli, asgari ücretli ve öğrencilerin İstanbul’da kiralık daire bulma ihtimalinin en yüksek olduğu ilçeler Arnavutköy ve Çatalca oldu.

DAR GELİRLİ ZORUNLU OLARAK ŞEHİR ÇEPERLERİNE GİDİYOR

Yükselen kiralar nedeniyle, dar gelir gruplarının zorunlu olarak şehrin çeperlerine gittiği belirtilirken, merkezlerde işi olanların trafiği zorlayacak göç hareketliliği oluşturduğu da raporda yer aldı.

Tapusor.com’un en düşük emekli aylığı üzerinden İstanbul’da ilçe bazlı yaptığı incelemede, emeklilerin Beşiktaş’ta kiralık ev bulma oranı yüzde 3 iken, Kadıköy, Bakırköy, Adalar ilçelerinde bu oran yüzde 4, Sarıyer’de yüzde 5 ve Şişli’de yüzde 6’ya kadar düşüyor. Emeklilerin bütçesine en uygun ilçelerse yüzde 55’le Arnavutköy, yüzde 54’le Çatalca, yüzde 53’le Silivri ve yüzde 47 ile Sultanbeyli oldu. Emekli aylığıyla Türkiye genelinde ev kiralayabilecek iller arasında Tunceli, Hakkari, Bingöl, Kars ve Muş öne çıkarken, bu oran İstanbul’da yüzde 13’ü, Antalya’da yüzde 18’i ve Muğla’da yüzde 21’i buluyor.

HER ÜÇ EVDEN İKİSİNİN KİRASI ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE

Gayrimenkul pazarı asgari ücret üzerinden analiz edildiğinde ise İstanbul’da beyan edilen kiralık daire arzlarının yüzde 33’ünün asgari ücretin altında olduğu tespit edildi. Bir asgari ücretli maaşının tamamını kira giderine ayırması halinde Beşiktaş’ta kiralık ev bulma oranı yüzde 9, Sarıyer’de yüzde 12, Kadıköy ve Bakırköy’de ise yüzde 15 oranında. Bu oran Çatalca’da yüzde 89, Arnavutköy ve Silivri ilçelerinde yüzde 87’ye kadar yükseliyor.
Türkiye genelinde ise asgari ücretin tamamı ile kiralık daire bulunabilecek illerin başında Siirt, Bingöl, Ağrı, Muş ve Kars geliyor.

İstanbul'da durum öğrenciler açısından da vahim. Yurt bulamayarak arkadaşlarıyla birlikte ev kiralamak isteyen 3 öğrenci, aldıkları KYK (Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü) burslarının tamamını kira gideri olarak harcadığı takdirde İstanbul genelinde bütçelerine uygun kiralık daire bulma oranı sadece yüzde 6 olarak hesaplanıyor. Türkiye geneline bakıldığında üç öğrenci tüm KYK bursunu kiraya ayırdığı takdirde Hakkâri ve Tunceli’de barınma ihtiyaçlarını karşılayabiliyorken bu oran İstanbul’da yüzde 7, Antalya’da yüzde 11 ve Muğla’da yüzde 23 olarak değerlendirilmekte.

Öne Çıkanlar