Kiracıların zam tedirginliği sürüyor: Temmuz sonrası tüm kiracılara zam yapılacak mı?

Kiracıların zam tedirginliği sürüyor: Temmuz sonrası tüm kiracılara zam yapılacak mı?
Yayınlanma:
A+ A-
Yaklaşık üç ay sonra sona erecek kira artışlarına yönelik yasal düzenleme sonrası yurttaşlar tedirginlik içinde. Kira artışlarına yönelik nasıl bir prosedür uygulanacağıysa net değil.

Artı Gerçek - Kira artışlarına yönelik 2022'de getirilen yasal düzenleme yaklaşık üç ay sonra sona erecek. Üç ayın ardından kira artışlarının nasıl gerçekleşeceği ise belirsizliğini koruyor.

2022'de kira artışına yüzde 25 zam sınırı getirildi. 1 yıl süreli düzenleme yaklaşık 3 ay sonra sona erecek.

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, düzenlemenin sona ermesi bu tarihte zam olacağı anlamına gelmiyor.

Kira zammına ilişkin soru işaretleri ve yanıtları şu şekilde:

Temmuz sonrası tüm kiracılara zam yapılacak mı?

Düzenlemenin sona ermesi bu tarihte zam olacağı anlamına gelmiyor. Ev sahipleri kira artışını yılda bir kez, sözleşme yenileme döneminde yapabilir.

Yeni dönemde kira artışı nasıl hesaplanacak?

Düzenleme öncesi olduğu gibi, sonrasında da keyfi oran belirlenmesi yasal değil. 1 Temmuz’dan sonra, sınırlama öncesinde olduğu gibi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan, "TÜFE 12 ay ortalaması" dikkate alınacak. Mesela son açıklanan şubat enflasyon verilerine göre bu oran yüzde 71,83 olarak gerçekleşti. Eğer bir kira zam sınırlaması olmasaydı, sözleşme yenilendiğinde 3 bin liralık kira 5 bin 155 lira, 5 bin liralık kira 8 bin 591 lira olacaktı. Yüzde 25 zam sınırı ile 3 bin liralık kira 3 bin 750, 5 bin liralık lira 6 bin 250 lira oldu.

Geçmiş dönem kira farkı istenebilir mi?

Bir yıl boyunca yüzde 25 zam sınırına uyan bir ev sahibi ‘uygulama bitti, geçen yıl yapamadığım zammı şimdi istiyorum’ diyemez.

Ev sahiplerinin sözleşme yenileme döneminde 'Evden çık' deme hakkı var mı?

Ev sahipleri istediği zaman "evimden çık" diyemez. Ancak kendisinin ya da bakmakla yükümlü olduğu birinin ihtiyacı varsa kiracının tahliyesini isteyebilir. İhtiyacım var dedikten sonra, evi bir başkasına 3 yıl süreyle kiralayamaz. Kiralarsa eski kiracıya tazminat ödemek durumunda kalır. 10 yıl sözleşme uzama süresi dolan kiracı için herhangi bir gerekçe göstermeden tahliye istenebilir. Bunun yanında evin satılması durumunda, mülkü alan kişi eğer kendi yaşayacaksa kiracının tahliyesini talep eder. Bu durumda ya 6 ay, ya da bir sonraki sözleşme dönemine kadar zaman verilir. Tarafların anlaşamaması halinde tahliye davaları ortalama 2-2,5 yıl sürebilir. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar