Kiralarla baş edilemiyor: ‘Ev arkadaşlığı’ dönemi

Kiralarla baş edilemiyor: ‘Ev arkadaşlığı’ dönemi
Artık sadece öğrenciler değil, çalışanlar da artan konut masraflarından dolayı ev arkadaşı arıyor. 'Çekirdek aile' olmayan birden fazla kişinin yaşadığı evlerin sayısında artış yaşandı.

Artı Gerçek - Milyonlarca kişi, artan kira giderleriyle baş etmenin yollarını arıyor. Bunlardan en yaygını ise ‘ev arkadaşlığı’ oldu. Birden fazla kişinin yaşadığı evlerin sayısı 10 yılda yüzde 95,2 artış kaydetti.

BirGün'den Havva Gümüşkaya'nın haberine göre; Artık sadece öğrenciler değil, çalışanlar da artan konut masraflarından dolayı ev arkadaşı arıyor. Kiralık oda arkadaşı, ev arkadaşı, paylaşımlı ev ilanları son yıllarda emlak sektöründe görülmeye başladı.

Bu durum popüler ilan sitelerine verilen ‘ev arkadaşı arıyorum’ ilanlarının yanı sıra TÜİK verilerinde de görülmeye başlandı.

Aralarında eş, anne-çocuk veya baba-çocuk ilişkisi bulunmayan bireyleri içeren, diğer bir ifadeyle çekirdek aile olmayan birden fazla kişinin yaşadığı evlerin sayısında artış yaşandı. Bu evlerin oranı 2013 yılında yüzde 2,1 iken 2022 yılında yüzde 3,3'e yükseldi. Toplam hane tipleri içerisinde küçük bir oran olarak görünse de 2013’te 435 bin 117 olan çekirdek aile olmadan birden fazla kişiden oluşan hanelerin sayısı 2022’de 849 bin 466’e ulaştı. 10 yılda bu hanelerdeki artışın oranı yüzde 95,2 oldu. Paylaşımlı evlerin toplam hane sayısına oranının en yüksek olduğu iller ise Yalova, Antalya ve İstanbul oldu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar