Matrah beklentisi: Otomotiv sektörü tamamen durdu

Matrah beklentisi: Otomotiv sektörü tamamen durdu
Yayınlanma:
A+ A-
Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, matrah düzenlemesi beklentisi nedeniyle sektörde alım satımların tamamen durduğunu söyledi. Doğu "Bu işin hemen yapılmayıp, 1 Aralık’a kadar beklenmesi pek hoş olmadı" dedi.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) yöneticileriyle yaptığı toplantıda matrah düzenlemesinin 1 Aralık itibariyle hayata geçirileceğini duyurması, sektörün uykuya geçmesine neden oldu. Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, otomobilde gerçekleşmesi beklenen matrah düzenlemesi için 1 Aralık tarihinin beklenmesini eleştirdi.

Bloomberg HT yayınına katılan Doğu, sektörde alım satımların durduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu: "Biz de basından takip ediyoruz. Bu işin hemen yapılmayıp, 1 Aralık’a kadar beklenmesi pek hoş olmadı. Çünkü bütün sektör durmuş durumda. Kimse ne birinci ne de ikinci elde araba alıp satıyor. Düzenleme olumlu bir hareket, Türkiye’de otomobil üzerinde vergiler çok yüksek, bunların kademeli olarak düşürülmesi gerekir. Ülkemizde bin kişiye 160 araba düşüyor, bunun da 40 tanesi 20 yaş üzerinde. Nüfusumuzun yarısının 30 yaş altında olduğunu düşünürsek, Türkiye’de otomobil bir ihtiyaç. Bu şartlar altında halkımız otomobile erişimde sıkıntı çekiyor."

MATRAH DÜZENLEMESİ NEDİR?

Matrah, özetle bir aracın vergisiz yani ÖTV ve KDV'siz fiyatı demek. Matraha göre de ÖTV dilimleri değişiyor. Bu da araç fiyatlarını etkiliyor. Mevcutta 1600 cc altındaki sıfır araçlar için farklı matrah oranlarında 5 farklı ÖTV dilimi uygulanıyor.

ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller yüzde 45’lik vergi oranı diliminde yer alıyor.

120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar yüzde 50’lik vergi diliminde değerlendiriliyor.

ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında olan araçlar için ise oran yüzde 60 olarak belirlendi.

175 bin lira ile 200 bin aralığında olan araçlar da yüzde 70 vergi oranı içinde yer alıyor.

ÖTV matrahı 200 bin lira üstü için vergi oranı da yüzde 80 oldu.

Motor hacmi 1600 silindiri geçen, 2000 silindiri geçmeyen otomobillerde ise ÖTV matrahı 130 bin TL'yi aşmayanlar yüzde 45 vergi diliminde oldu.

ÖTV matrahı 130 bin TL'yi aşıp, 210 bin TL'yi aşmayanlar ise yüzde 50'lik vergi diliminde yer alıyor. Matrahı 210 bini aşan araçlarda ise ÖTV oranı yüzde 80 olarak uygulanıyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar