Merkez Bankası Başkanı Erkan'dan, enflasyonda yine aynı yıla vurgu: Düşüş Mayıs 2024’ten sonra

Merkez Bankası Başkanı Erkan'dan, enflasyonda yine aynı yıla vurgu: Düşüş Mayıs 2024’ten sonra
Yayınlanma:
A+ A-
Meclis'te sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Erkan, enflasyonun 2024 Mayıs'tan itibaren baz etkisiyle gerileyeceğini aktardı. Erkan, enflasyonun tek haneye ineceği yılı da 2026 olarak açıkladı.

Artı Gerçek - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Hafize Gaye Erkan, TBMM'de sunum gerçekleştirdi. Erkan, enflasyonun ancak 2026'da tek haneye düşürülebileceğini ifade etti. Merkez Bankası Başkanı, ayrıca akaryakıt fiyatlarının enflasyonda risk unsuru olmayı sürdüreceği konusunda uyardı. Gaye Erkan, sanayiye yönelik elektrik ve doğalgaz zamlarının da yıllık enflasyonu artıracağını söyledi.

Hafize Gaye Erkan, "Yıllık enflasyonda düşüşü baz etkisiyle Mayıs 2024'ten sonra görmeye başlayacağız. 2025'te istikrar dönemi olacak ve 2026'da enflasyonu tek haneye indireceğiz" sözleriyle enflasyonda yine 2024 yılını işaret etti.

Merkez Bankası Başkanı Erkan, sanayiye yönelik elektrik ve doğalgaz zamlarının da yıllık enflasyonu artıracağını söyledi.

Erkan, "Kur korumalı mevduat gerilerken rezervlerde artış sağlanması, Türk lirasına sağlıklı geçişin başladığına işaret ediyor" ifadelerini kullandı.

'DEZENFLASYONU 2024 YILINDA...'

Erkan'ın sunumunda öne çıkan başlıklar:

Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Parasal sıkılaştırmayı makro ihtiyati çerçevedeki sadeleştirme ile birlikte yürüterek, hem parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesini, hem de attığımız adımların makro finansal istikrarı pekiştirmesini hedefliyoruz.

Beklentileri yeniden çıpalayacak, ekonomideki güven ve öngörülebilirliği artıracak para politikasını sabırla uygulamaya yönelik kararlılığımızı attığımız adımlarla gösteriyoruz.

Parasal sıkılaştırma sürecimizin ve güçlü bir eğilim gösteren rezerv birikiminin etkilerinin döviz kuru istikrarını desteklediğini görmekteyiz. Parasal sıkılaştırma adımlarımızın birikimli etkileri ile ana eğilimi düşürerek, dezenflasyonu 2024 yılında Enflasyon Raporu’ndaki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıyız.

'FİYAT İSTİKRARINI TESİS ETMEKTE KARARLIYIZ'

Politika faizinde gerçekleştirdiğimiz kademeli ve kararlı artışların yanı sıra makro ihtiyati çerçevede attığımız sadeleşme adımlarının da katkısıyla piyasa mekanizmasının yeniden tesisi sağlanmıştır.

Kur korumalı mevduat bakiyesi gerilerken rezervlerde de artış sağlanması, KKM’den ve döviz mevduattan TL’ye geçiş stratejisinin başarıyla ilerlediğine ve TL’ye arzu edilen sağlıklı geçişin başladığına işaret etmektedir.

Para politikası tepkimizi, enflasyonun ana eğilimini düşürmeye odaklı olarak, veriye ve etki analizlerine dayanarak veriyoruz. Haziran ayından bugüne süregelen parasal sıkılaştırma sürecinin etkilerini belirgin şekilde 2024 yılında görmeye başlayacağız. Bu nedenle 2024 yılını dezenflasyon dönemi olarak tanımlıyoruz. Fiyat istikrarını tesis etmekte kararlıyız. Toplumsal refaha azami katkıyı sağlayabilmek için bütün ekibimizle gece-gündüz, özverili bir şekilde çalışıyoruz.

'2025'TE İSTİKRAR DÖNEMİ OLACAK'

Yıllık enflasyonda düşüşü baz etkisiyle Mayıs 2024'ten sonra görmeye başlayacağız. 2025'te istikrar dönemi olacak ve 2026'da enflasyonu tek haneye indireceğiz."

BU İLK '2024' VURGUSU DEĞİL

Erkan, temmuz ayının son günlerinde de enflasyona ilişkin 2024 yılını vurguladığı açıklamada bulunmuştu. enflasyonun 2024 sonunda yüzde 33’e, 2025 sonunda ise yüzde 15’e düşeceğini tahmin ettiklerini söylemişti. Erkan, ağustos ayı sonunda da, "2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini oluşturmak için Enflasyon Raporu toplantımızda kamuoyuyla paylaştığımız yol haritamızı kademeli ve kararlı adımlarla uygulamaya devam ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar