Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 18:13
A+ A-
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, beklendiği gibi politika faizini yüzde 24'te sabit bıraktı. Karar sonrası dolar 5.68-5.70 bandında dalgalanmayı sürdürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugün gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini yüzde 24 seviyesinde tuttu.

Merkez Bankası'nın TL'deki değer kayıplarının durması ve bankanın son dönemde gerçekleştirdiği kuvvetli sıkılaştırmanın etkinin görülmesi adına politika faizini sabit tutması bekleniyordu. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin önceki gün grup toplantısında yerel seçimlerde Cumhur İttifakı'ndan çekileceğini açıklamasıyla 5.87'ye kadar yükselen dolar/TL, dün 5.70 seviyelerinin altına çekilmiş ancak bu seviyelerde tutunamamıştı. 

Kur bu sabah saatlerinde yüzde 0.4 artışla 5.72-5.73'te, euro da yüzde 0.7 artışla 6.55'te seyretti. Dolar daha sonra yönünü aşağı çevirerek 5.68'e geriledi. 

Merkez Bankası'nın beklenti doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi kararı sonrası dolar 5.68-5.70 bandında dalgalanmayı sürdürdü.

Merkez Bankası, eylül ayında politika faizini yüzde 17.75'ten yüzde 24'e yükseltmişti.

'MERKEZ BANKASI YANGINA GEÇ KALAN İTFAİYE...'

PPK sonrası yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

Yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret etmiştir. Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." (EKONOMİ SERVİSİ)