Merkez Bankası: Liralaşma güçlenecek

Merkez Bankası: Liralaşma güçlenecek
Yayınlanma:
A+ A-
Merkez Bankası, 'emsal ülkelere' göre hanehalkı borç durumunun Türkiye'de çok daha iyi durumda olduğunu savundu. Merkez'e göre, haneler bazında liralaşma da güçlenecek.

Artı Gerçek - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ikinci finansal istikrar raporunu açıkladı. Merkez'in yayımladığı raporda, gelişmiş ülkelerde resesyon beklentilerinin artması nedeniyle küresel iktisadi faaliyetin yavaşladığı belirtildi.

Raporda, hanehalkı borçluluğu hakkında şu değerlendirme yapıldı: "Türkiye’de emsal ülkelere göre oldukça düşük olan hanehalkı borçluluğu, son 10 çeyrek boyunca kesintisiz azalmaya devam etmektedir. Son dönemde almış olduğumuz tedbirler firma ve hane halkı bilanço dengelerini güçlendirdi. Hanehalkı varlıklarında liralaşmanın kuvvetlenmesi öngörülmektedir."

Sermaye piyasalarına katılım yaygınlaşırken, finansal sistemde bankacılık sektörünün yükünün hafiflediği belirtilen raporda, "Reel sektörün finansal varlıkları, yükümlülüklerine göre daha güçlü artışını sürdürmekte; likidite, kârlılık ve borç ödeme göstergeleri olumlu seyretmektedir" görüşüne yer verildi.

'BANKALARIN FAİZ RİSKİ SINIRLI'

Raporda, bankacılık sektörünün 'en güçlü' seviyesine ulaşan aktif kalitesi göstergelerinin daha da iyileşmekte olduğu vurgulanarak, "Güçlü yabancı para likidite tamponlarının korunması, likidite şoklarına karşı bankaların dayanıklılığını artırmaktadır" denildi.

Bankaların faiz riskinin sınırlı düzeyde olduğu ifade edilen raporda, şöyle denildi: "Bankacılık başta olmak üzere finansal kesimin aktif kalitesi tarihsel olarak en iyi seviyesinde. Bankacılık sektörünün sektör geneline yaygın güçlü kârlılık performansı sermaye yeterliliğini desteklemektedir. Kredilere ve mevduata ilişkin devreye alınan menkul kıymet düzenlemelerinin bilançoya etkisi sınırlıdır." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar