Merkez Bankası'nın resmi rezervleri eylül ayında yüzde 5 geriledi

Merkez Bankası'nın resmi rezervleri eylül ayında yüzde 5 geriledi
Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları eylülde bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolara indi. Döviz varlıkları ise yüzde 6,3 azalarak 36,3 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) resmi rezerv varlıkları, eylülde bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 6,3 azalarak 36,3 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 3,7 azalarak 41,8 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, vadesine bir yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarak 25,7 milyar dolar oldu. Bu tutarın 20,6 milyar dolar anapara, 5,1 milyar dolar faizden oluştu.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 62,9 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 19 milyar dolar bir ay vadeli olarak açıklandı. 

Şarta bağlı döviz çıkışları, bir yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 26,8 artarak 39,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar