'Merkez Bankası politika faizini ilk seferde yüzde 25'e yükseltilebilir'

'Merkez Bankası politika faizini ilk seferde yüzde 25'e yükseltilebilir'
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, politika faizi için Merkez Bankası'na yönelik iki tahminde bulundu. Banka, Merkez'in faizi ilk etapta yüzde 25'e çıkartabileceğini ya da haziranda yüzde 18-20, temmuzda ise 25'e çekebileceğini belirtti.

Artı Gerçek - Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının ardından yaptığı açıklamadaki "Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır" cümlesiyle birlikte dikkatler, Merkez Bankası'nın 22 Haziran Perşembe günü yapacağı faiz toplantısına odaklandı. Uluslararası kuruluşlar, Merkez Bankası'nın yaz aylarında yüksek oranlı faiz artışlarına gideceği öngörüsünde bulunurken, bu konudaki son açıklama Deutsche Bank'tan geldi.

Deutsche Bank'ın Türkiye ekonomisine ilişkin yayımladığı notta "TL'deki hızlı değer kaybı, ilk anda büyük bir faiz artırımını gerektiriyor" ifadesi yer aldı. Deutsche Bank ekonomistleri, enflasyonun Türkiye ekonomisindeki en büyük zorluk olmaya devam edeceğini vurgulayarak, yıl sonu için yüzde 50 tahmininde bulundu.

Raporda, "Politika faizi ilk seferde yüzde 25'e yükseltilebilir veya haziran ve temmuz aylarında üst üste faiz artırımı olabilir. İkinci senaryoda faiz önce yüzde 18-20 civarına, temmuzda da yüzde 25 seviyesine yükselebilir. Bu artışın son olup olmayacağı soru işareti ve TL'nin hareketi ile portföy akışlarına bağlı olacak. Faizin yüzde 30'un üzerine çıkması ihtimalini de dışlamıyoruz" tahminine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar