Prof. Dr. Kara'dan ulusal güvenlik uyarısı: Merkez Bankası'nın dış borcu 6 yılda 77 kat arttı

Prof. Dr. Kara'dan ulusal güvenlik uyarısı: Merkez Bankası'nın dış borcu 6 yılda 77 kat arttı
Yayınlanma:
A+ A-
Merkez Bankası'nın 2017'de 0,6 milyar dolar olan dış borcu günümüzde 46,3 milyar dolara çıktı. Prof. Dr. Hakan Kara, gelinen aşamanın ulusal güvenlik sorunu olduğunu belirtti.

Artı Gerçek - Merkez Bankası'nın eski başekonomiste Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası'nı dış borcundaki devasa artışa dikkat çekti.

"Eskiden Merkez Bankası'nın net döviz pozisyonunun eksi olması ulusal güvenlik açısından çok büyük sorun olarak görülmezdi çünkü borcun hemen hepsi yurtiçi bankalaraydı" diyen Kara, son yıllarda ise dış borcun hızla artarak 45 milyar doları geçmesinin yeniden ela alınması gerektiğini ifade etti.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Kara'nın dikkat çektiği Merkez Bankası'nın 2017 yılında yabancı merkez bankalarına swap (başka ülkelerden vade sonunda faiziyle ödenmek üzere alınan döviz) borcu 0,6 milyar dolardı. O tarihte Merkez'in dış bankalara depo borcu ise yoktu.

Günümüzde Merkez Bankası'nın yabancı Merkez Bankaları'na swap borcu 23,7 milyar dolara, depo borcu ise 22,6 milyar dolara yükseldi. Bu da demek oluyor ki, Merkez Bankası'nın dış borcu son 6 yılda 77 kat arttı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar