Merkez Bankası'nın net rezervi 21 yıl sonra eksiye düştü

Merkez Bankası'nın net rezervi 21 yıl sonra eksiye düştü
Yayınlanma:
A+ A-
Merkez Bankası'nın swap dahil net rezervi eksi 0,2 milyar dolara geriledi. Bankanın rezervleri yılbaşından bu yana 27,7 milyar dolar azaldı.

Artı Gerçek - Merkez Bankası rezervlerindeki erime devam ediyor. Merkez Bankası verilerine göre, 13-19 Mayıs tarihleri arasında brüt rezerv 3,5 milyar dolar azalarak, 101,6 milyar dolara geriledi. Bu rakam, son 10 ayın en düşük seviyesi oldu. Böylelikle brüt rezervde yılbaşından bu yana düşüş, 27,2 milyar doları buldu.

Merkez Bankası'nın swap dahil net rezervi ise geçen hafta 2,5 milyar dolarlık düşüşle eksi 0,2 milyar dolara geriledi. Böylece bu kalemde 21 yıl sonra ilk kez eksiye düşülmüş oldu.

SWAP HARİÇ NET REZERV EKSİ 60 MİLYAR DOLAR

Swap (başka ülkelerden vade sonunda faiziyle ödenmek üzere alınan döviz) hariç net rezervler de kritik seviyede. Swap hariç net rezervler 19 Mayıs haftasında eksi 60,3 milyar dolar oldu. Önceki hafta bu rakam eksi 57,8 olarak kaydedilmişti.

Öte yandan, kur korumalı mevduatta (KKM) yüzde 40'ı bulan yüksek faiz ve primler sayesinde yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı geçen hafta 2,6 milyar dolarlık düşüşle 183 milyar dolara geriledi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar