AKP'li Metin Külünk'ün 'Doları vatandaş düşürsün' yorumu sosyal medyada gündem oldu

AKP'li Metin Külünk'ün 'Doları vatandaş düşürsün' yorumu sosyal medyada gündem oldu
AKP MKYK üyesi Metin Külünk, iktidarın ekonomi politikaları nedeniyle TL'de yaşanan rekor değer kaybında çözümü vatandaşa yüklemesi tepki çekti.

Artı Gerçek - AKP MKYK üyesi Metin Külünk'ün, TL'nin rekor seviyesindeki değer kaybına çözüm için vatandaşı işaret etmesi tepki çekti. Yurttaşların elindeki doları satmasıyla dolar kurunun 7-8 liraya düşeceğini ileri süren Külünk'ün açıklamaları sosyal medyada gündem oldu.

Külünk, sosyal medyada yayın yapan Polemik TV'de katıldığı programda, "1947'li yıllardan beri, IMF politikalarından beri Türkiye bir dolarizasyon problemi yaşıyor" diyerek şöyle devam etti: "Bugün Türkiye'de vatandaş mevduat tasarruf aracı olarak kullandığı doları elinden çıkarırsa, Türkiye'de dolar 7-8 liraya düşer. Bu problem sadece bizde değil dünyadaki ülkelerin çok önemli bir kısmında da var."

'YANLIŞ BİR POLİTİKA' YORUMUNA DA KIZDI

Külünk, “Bu çok yanlış bir politika. Vatandaş niye cebindeki parayı çıkarmak zorunda kalsın?” sorusuna da sinirlenerek “Siz soru mu soruyorsunuz, beni yargılamak mı istiyorsunuz” diye yanıt verdi.

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyona karşı faiz artışı yaptığı ve bu nedenle doların dünya çapında değerlendiği bir dönemde, Türkiye'deki faiz indirimleriyle kur daha da artarken Külünk'ün çözümü vatandaşa yüklemesi dünya çapına tepki çekti.

Bu sözler sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında girdi. Yapılan yorumlardan bazıları şöyle:

Öne Çıkanlar