Nebati: 2022 en kötü yıl olarak tarihe geçecek

Nebati: 2022 en kötü yıl olarak tarihe geçecek
Yayınlanma:
A+ A-
100 milyar dolar dış ticaret açığı ve 50 milyar dolar cari açın söz konusu olduğunu belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Çok şükür bu dönemi geride bırakıyoruz" ifadesini kullandı. Enflasyonda ise umudu 'baz' etkisine bağladı.

Artı Gerçek - İhracatçılardan gelen döviz kuru şikayetlerine yanıt veren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Boşuna şikayet etmesinler. Dövizdeki artış, benim enflasyon planımı bozar" dedi. Enflasyonda baz etkisiyle yaşanacak gerilemenin ise mayıs sonuna kadar süreceğini, yaz aylarıyla birlikte gıdada negatif oranların görülebileceğini öne sürdü.

Ekonomi gazetesine konuşan Nebati "2022, en kötü yıl olarak tarihe geçecek. 100 milyar dolar dış ticaret açığı ve 50 milyar dolar cari açık söz konusu ama çok şükür bu zor dönemi geride bırakıyoruz” diye konuştu.

Bakan Nebati Ekonomi gazetesi söyleşisinde şu mesajları verdi:

-Vatandaş enflasyonda “baz etkisi”ne değil, cebine bakar. Matematiksel düşüş göreceğiz ama hissedilecek gerileme de olacak.

-İhracatçılar döviz kurundan boşuna şikayet etmesinler. Optimal noktanın çok uzağında değil. Dövizdeki artış, benim enflasyon planımı bozar.

-Konut sektörünü canlandırmaya dönük “gerçek mortgage” hazırlıklarımız var. Kredi vadesi 15 yıl olabilir. Konut bedeline göre kademeli bir faiz modeli olacak.

-Asgari ücretliye, memura, emekliye ne verilse haklarıdır. Asgari ücretin enflasyonu fazla tetiklemesine yol açacak bir adım da atılmasa iyi olur.

-Net döviz rezervimiz 25 milyar dolar. Rusya’dan döviz ufak ufak geliyor. Gelen turist bankalarımızda hesap açıyor. Bu bizim için çok iyi.

Öne Çıkanlar