Norveç Varlık Fonu üç ayda 109 milyar dolar kâr etti

Norveç Varlık Fonu üç ayda 109 milyar dolar kâr etti
Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu, yılın ilk çeyreğinde teknoloji yatırımlarıyla rekor kâr elde etti. Fonun piyasa değeri, 1 trilyon 610 milyar dolara yükseldi. Fonun büyüklüğü ise Norveç'te kişi başına 283 bin dolara denk.

Artı Gerçek - Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu, 2024'ün ilk çeyreğinde 1,2 trilyon Norveç kronu (109 milyar dolar) yatırım kârı açıkladı. Fonun, yılın ilk çeyreğinde teknoloji hisselerine yaptığı yatırımlardan elde ettiği getirilerle rekor seviyede kâra ulaştığı belirtildi. Norveç Varlık Fonu'ndan yapılan açıklamaya göre, yılın ilk çeyreğinde fonun genel yatırım getirisi yüzde 6,3 oldu. Bu, 1,2 trilyon Norveç kronuna (109 milyar dolar) denk geliyor.

Bloomberg HT'nin aktardığı açıklamada, fonun ana varlık sınıfı olan Borsa portföyünün ise yaklaşık yüzde 9,1 değer kazandığı vurgulandı. Buna göre, fonun piyasa değerinin 31 Mart itibarıyla 17,719 trilyon Norveç kronu (1 trilyon 610 milyar dolar) oldu.

Fonun Yatırım Yönetimi Başkan Yardımcısı Trond Grande, değerlendirmesinde, "Hisse senedi yatırımlarımız ilk çeyrekte özellikle teknoloji sektörünün etkisiyle çok güçlü bir getiri elde etti" ifadesini kullandı.

Norveç Varlık Fonu, 1990'dan itibaren ülkenin petrol ve doğal gaz üretiminin getirisiyle yabancı ülkelerin hisse senetleri, tahvil ve emlak piyasalarına yatırım yapıyor.

Norveç hükümeti, fon gelirlerinin çok az bölümünü kullanabiliyor, geriye kalan yüksek kısım ise gelecek nesiller için biriktiriliyor. Fonun, Norveç dışında 72 ülke ve 8 bin 859'dan fazla firmada yatırımı bulunurken, dünya borsalarındaki hisselerin yüzde 1,5'ini elinde tutuyor.

Fonun büyüklüğü, Norveç'te kişi başına 283 bin dolara denk geliyor. (Blooomberg HT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar