Piyasalar bu hafta Fed'in hamlesini bekliyor: Dolar/TL 2022'nin zirvesini yeniledi

Piyasalar bu hafta Fed'in hamlesini bekliyor: Dolar/TL 2022'nin  zirvesini yeniledi
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Temmuz 2022 15:45
A+ A-
Dolar/TL, küresel piyasaların Fed'in faiz kararına odaklandığı yeni haftanın ilk gününde yükselişini sürdürdü. Kur 17,83 seviyesini aşarak 2022 yılının en yüksek seviyesini gördü.

+GERÇEK - Ekonomi yönetiminin faiz artışı dışında aldığı geçici kararların etkisi olmayınca döviz kurları her gün yeni bir seviyeyi test etmeye başladı. Dolar yeni haftaya bu yılın yeni zirvesi olan 17,83’ü görerek başlarken, euro da 18,21 seviyesini test etti.

Dolar/TL geçen haftayı 17,76 seviyesinden tamamlamıştı. Dolar/TL, haftanın ilk gününde  17,83 ile yılın yeni zirvesine ulaştı. TL'nin nisan başından beri değer kaybı  yüzde 16,5, yılbaşından beri kaybı ise  yüzde 25,9 seviyesinde.

Türkiye'nin beş yıllık CDS'i geçen haftalarda 900 puana yaklaştıktan sonra geçen haftayı 844/856 puandan tamamladı. CDS'in 900 baz puana yaklaşması dış borçlanma maliyetini çift haneye getirirken, düşük rezervler yeni döviz kaynağı olmadan kur politikaların uzun vadede sürdürülebilir olmadığı endişelerini getiriyor.

Piyasalarda bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yıl sonu için mevcut yüzde 42,8 olan enflasyon tahmininde yapacağı revizyon ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı takip edilecek.

Reuters anketine göre enflasyonun üçüncü çeyrekte  yüzde 85'e yükseldikten sonra yılı  yüzde 70 seviyesinde bitireceği tahmin ediliyor.

TCMB'nin tahminini yüzde 42'den yükselteceğine kesin gözüyle bakılırken, yüzde 70 olan piyasa beklentisine ne kadar yaklaşacağı ise bilinmiyor. Banka daha önceki enflasyon tahminleri revizyonlarında piyasa tahminlerinden oldukça düşük seviyeleri tercih etmişti.

Merkez Bankası ayrıca geçen hafta faize değil, kredi ve likidite yönetimi gibi makroihtiyati tedbirlere yönelmeyi sürdüreceğini belirterek politika faizini  yüzde 14'te tutmuştu.

TCMB'nin net rezervleri 6 milyar dolar ile 2002'den beri en düşük seviyelerde seyrederken bankacılar swap hariç döviz rezervlerinin ise eksi 55 milyar dolar hesaplıyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Mevcut politika ile TL'nin her gün sınırlı değer kaybettiğini görüyoruz. Dövizde denge ancak TL'de sınırlı da olsa değer kaybı ile sağlanabiliyor. Yeni dış döviz kaynağı gelip gelmeyeceği hala piyasanın ana gündemi. Ekonomiye taze kaynak ihtiyacı tarihte olmadığı kadar yüksek. Yaz ayları nedeniyle turizm desteği de büyük" diyerek, şöyle devam etti:

"Bu hafta başlayacak ve üç beş hafta yoğunlaşacak kurumsalların KKM geri dönüşleri de piyasalarda takip ediliyor. Henüz KKM kaynaklı yüklü bir döviz talebi görmedik. Ancak KKM dönüşlerinin döviz talebi yaratıp yaratmayacağını TL'deki seyir için önemli olacak." 

FED'TEN 75 BAZ PUAN ARTIŞ BEKLENİYOR

Dolar, bu hafta Fed'den beklenen keskin faiz artırımı öncesinde destek bulurken yatırımcılar küresel ekonominin yavaşladığına işaret eden verilerin etkisiyle güvenli liman para birimlerine yöneldi.

Fed'in çarşamba günü sona erecek para politikası toplantısından 75 baz puan faiz artırımına gideceği piyasalarda fiyatlanırken, vadeli kontratlar 100 baz puan faiz artırımına  yüzde 9 olasılık veriyor.

Küresel piyasalarda gözler Fed'in para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar ile yoğun veri gündemine çevrildi. ABD'de açıklanan şirket bilançolarında şirketlerin büyük kısmının beklentilerin üzerinde kârlılık açıklaması, sıkılaştırıcı para politikaları ve enflasyonun, şirket karlılıkları üzerinde korkulduğu kadar etkili olmadığını gösterdi.

AÇIKLAMALAR TOPLANTININ KRİTİK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

26-27 Temmuz'da toplanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarihi bir adım atacak. FOMC yetkililerinin yaptığı açıklamalar bu toplantının oldukça kritik olacağın gösteriyor. Para piyasalarında Fed'in temmuzda yüzde 80 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken, eylül toplantısında bankanın yüzde 51 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 40 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

Ülkede bu hafta açıklanan bilançolarda şirket karlılıklarının beklentileri aşması risk iştahını beslerken, artan resesyon endişeleri fiyatlamaları zorlaştırıyor. Fed'in faiz kararının yanı sıra Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları yatırımcıların odağına yerleşirken, Powell'ın açıklamalarında gelecek dönem para politikasına ilişkin ipuçları aranacak.

ANALİSTLER OYNAKLIĞIN ARTACAĞINA İŞARET EDİYOR

Tüm dünya piyasaları yarın ve çarşamba günü toplanacak Fed Açık Piyasa Komitesi'ne çevrilirken, ağırlıklı olarak 75 baz puanlık bir artış bekleniyor.

Alınacak kararın, resesyon endişeleri ile birlikte piyasaları doğrudan etkileyeceği ifade ediliyor. Analistler, bu hafta hem Fed kararları hem de yoğun veri takvimi nedeniyle piyasalarda oynaklığın artabileceğine dikkati çekerek, yatırımcıların temkinli hareket etmelerinin faydalı olacağını söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar