Rekabet Kurulu'ndan Coca Cola’ya 272 milyon lira ceza

Rekabet Kurulu'ndan Coca Cola’ya 272 milyon lira ceza
Yayınlanma:
A+ A-
Rekabet Kurulu, Coca-Cola Satış ve Dağıtım’a (CCSD) 272,2 milyon TL tutarında idari para cezası verdi. Cezayı, yüzde 25 erken ödeme indiriminde faydalanarak ödeyeceğini belirten şirket, kararın iptali için de dava açacağını duyurdu.

Artı Gerçek - Coca Cola Satış ve Dağıtım Anonim Şirketi hakkında daha önce Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ederek, tekel oluşturduğu gerekçesiyle soruşturma başlatan Rekabet Kurumu, idari para cezası verme kararı aldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamayla 272,2 lira tutarındaki cezayı duyuran Coca Cola İçecek, İdare Mahkemesi nezdinden itiraz yolunun açık olduğunu vurgulayarak, tüm hukuki yollara başvurulacağını belirtti. Açıklamada, cezanın iptaline ilişkin öncelikle Ankara İdare Mahkemesi'nde yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açılacağı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, CCSD’ye kesilen para cezasının, yüzde 25 erken ödeme indiriminden faydalanılarak 204 milyon TL olarak yasal süresi içerisinde ödeneceği de ifade edildi.

COLA'DAN BÜYÜK ZAM

Bu gelişmeyle birlikte Coca Cola ürünlerine büyük zam haberi geldi. Tekel Bayiiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş ve Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, Cola ürünlerine yüzde 25 zam yapıldığını duyurdu.

2.5 litrelik kolanın 30 lira, 2 litrelik kolanın 25 lira, 1.5 litrelik kolanın 23 lira ve 1 litrelik kolanın 18 lira olacağı belirtilen açıklamalarda, zammın 27 Aralık'ta yürürlüğe gireceği ifade edildi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar