Salgın ve savaş 234 milyon insanı yoksulluğa sürükledi

Salgın ve savaş 234 milyon insanı yoksulluğa sürükledi
Yayınlanma:
A+ A-
Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler verilerine göre, korona salgını 163 milyon, Rusya-Ukrayna savaşı ise 71 milyon insanı yoksulluğa itti. Üstelik yıl sonuna kadar bu sayıya 95 milyon kişinin daha ekleneceği tahmin ediliyor.

Artı Gerçek - Korona salgınının etkisiyle, aşırı yoksulluk sınırı olan günde 2,15 dolara çalışanların sayısı yüzde 8,1 arttı. Bu artışa salgının yanı sıra savaşlar ve iklim değişikliği de etki etti. Salgının ekonomide devam eden etkileri, savaşlar ve tüm dünyada yükselen fiyatlar nedeniyle 2021'de 143 ila 163 milyon kişinin yoksulluk sınırı altına düştüğü raporlara yansırken, Dünya Bankası bu sayıya 2022'de 75 ila 95 milyon kişinin daha ekleneceğini tahmin ediyor.

YOKSUL ÜLKELERDE KİŞİ BAŞI GELİRİN ÜÇTE İKİSİ GIDAYA GİDİYOR

Özellikle gıda enflasyonunun yoksulları daha fazla vurması, yoksul ülkelerde kişi başına gelirin üçte ikisinin gıda harcamalarına yapılacağı tahmin edilirken, bu oranın gelişmiş ülkelerde gelirin dörtte birini bulması bekleniyor.

AŞIRI YOKSULLARIN YARISI GÜNEY ASYA'DA

BM verilerine göre, dünyada aşırı yoksulluk sınırının altında gelir elde edenlerin yarısı Güney Asya'da yaşıyor.

Sahra Altı Afrika'daki yoksullar ise dünyadaki yoksulların üçte birini oluştururken, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki yoksul sayısı 2015'ten bu yana iki kattan daha fazla arttı.

Özellikle Orta Doğu'daki artışta en büyük etkiyi Suriye ve Yemen'deki iç çatışmalar yapsa da Covid-19'un etkisi tüm gelir gruplarında yaşandı.

Bu yönüyle Covid-19, son 30 yılda yoksulluğu azaltmaya yönelik küresel hedeflere en büyük darbeyi vurdu.

thumbs-b-c-117c0e3fde8291b09aee2819bbca99a4.jpg

SAVAŞ EKONOMİK YIKIMI DA GETİRDİ

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın gıda ve enerji fiyatlarına etkisinin de dünyada yoksul sayısını artırması bekleniyor. BM Kalkınma Programına (UNDP) göre, artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle 71 milyon kişinin yoksulluk sınırının altına düştüğü tahmin ediliyor.

UNDP'nin Rusya-Ukrayna Savaşı'nın etkilerine yönelik hazırladığı rapora göre, savaşın ilk 3 ayında yaklaşık 51 milyon kişi yoksulluk sınırının altına düştü.

Dünyadaki yoksul sayısını yüzde 9'a çıkaran bu gelişme, yaklaşık 20 milyon kişinin günlük gelirinin orta alt gelirli ülkelerde yoksulluk sınırı olan 3,20 doların altına düşmesine de neden oldu. (AA)

Öne Çıkanlar