Sanal para bitcoin altından değerli

Sanal para bitcoin altından değerli
2016'nın en iyi performans gösteren para birimi bitcoin, piyasada ‘’21'nci yüzyılın altını", "Yeni güvenli liman" adlarıyla anılmaya başladı bile. EKONOMİ...

2016'nın en iyi performans gösteren para birimi bitcoin, piyasada ‘’21'nci yüzyılın altını", "Yeni güvenli liman" adlarıyla anılmaya başladı bile.

EKONOMİ – Sanal para birimi bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak tarihinde ilk kez ons altın fiyatlarını geçti.

Bitcoin en yüksek bin 287 dolar üzerine çıkarken, altının onsu bin 226 dolardan işlem gördü.

Kara para aklama olasılıklarına karşılık merkez bankasının bitcoin yasakladığı Çin'de, bitcoin e yönelik talebin aşırı artması, söz konusu rallinin nedeni olarak gösteriliyor.

2016'nın en iyi performans gösteren para birimi bitcoin, piyasada altına alternatif "kıymetli metal", "21'nci yüzyılın altını", "Yeni güvenli liman", "Dijital tasarruf aracı" adlarıyla anılmaya başladı bile.

Ancak, ABD'li yatırım danışmanlık firması Euro Pacific Capital'in CEO'us Peter Schiff ise bitcoine daha şüpheci bakarak, "dijital aptalların para birimi" diyor.

Schiff'e göre bitcoin, tarihin en yüksek seviyesini görmüş olsa da devletlerin bastığı para birimi kadar geçerli değil. Schiff, CNBC'ye verdiği röportajda bitcoinin potansiyel bir değişim aracı olduğunu ancak bir değer stoku olmadığını aktardı.

BITCOIN NEDİR?

İlk olarak internet üzerinden alışveriş için 2008 yılında geliştirilen ödeme ve havale sistemi Bitcoin'le ilk ticari işlem 2010'da gerçekleşti. O dönem bin bitcoin 1 dolar iken 2013'te bu değer, 70 dolar seviyesine kadar geriledi. 2014’te hızlı yükselişe geçen sanal para birimi bitcoin, büyük dalgalanmaların ardından 2016 yılı sonunda bin dolar sınırını aştı.

ABD’deki sürpriz seçim sonuçları, İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden çıkma kararı (Brexit) ve Ortadoğu’daki gelişmelerin meydana getirdiği kaos ortamı bitcoin’e olan talebi daha da artırdı. ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'ın beklenmedik seçim zaferinden sonra allak bullak olan piyasalarda ayakta kalan iki değerden biri altın, diğeri bitcoindi.

ASLAN PAYI ALTININ

Ancak bu sanal para birimi hâlen tam olarak altının karşılığı niteliğinde değil.  Siber saldırılara daha açık olması, kullanımının altına göre daha karmaşık olması ve her ülkede farklı düzenlemelerle karşılaşması bu durumun nedenleri arasında.

Çin'in yasakladığı sanal para birimi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Winklevoss Bitcoin Trust’ın BATS Exchanges’te işlem görmesine izin verip vermeyeceğine ilişkin kararını açıklaması bekleniyor.

Ayrıca piyasadaki toplam değeri 20 milyar olan Bitcoin, altına göre hâlen daha küçük ve dalgalı bir paya sahip.

Öne Çıkanlar