Sanayi üretimi nisanda negatife döndü

Sanayi üretimi nisanda negatife döndü
Yayınlanma:
A+ A-
TÜİK'in açıkladığı verilere göre sanayi üretimi nisanda aylık bazda yüzde 0,9 azaldı. Yıllık olarak da sanayi üretiminde yüzde 1,2'lik düşüş oldu.

Artı Gerçek - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, mart ayında yüzde 5,8 artan sanayi üretimi nisanda negatife dönerek yüzde 0,9 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, nisan ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,2 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi aynı kaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,3 azaldı.

Aylık tabloya bakıldığında ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,0 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 arttı.tablo2.jpg

Yıllık olarak da sanayi üretiminde yüzde 1,2'lik düşüş görüldü.

Öte yandan mart ayı için aylık yüzde 5,5'lik artış yüzde 5,8'e revize edilirken, yıllık olarak yüzde 0,1 daralma olarak açıklanan veri ise yüzde 0,4 artış olarak yenilendi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar