Seçim sonrası dolar ve altın fiyatları rekor kırdı

Seçim sonrası dolar ve altın fiyatları rekor kırdı
Yayınlanma:
A+ A-
Seçimin ardından serbest piyasa ve bankalarda dolar ve gram altın fiyatları rekor seviyeye yükseldi. Dolar 22 liradan işlem görürken, gram altının satış fiyatı 1363 lira oldu.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından döviz ve altın fiyatları dalgalandı.

Serbest piyasa ve bankalarda 20 liradan alınan dolar, 22 liradan el değiştiriyor. Doların piyasa fiyatı böylelikle yeni rekor seviyeye gelmiş oldu. Euro ise 23,66 liradan işlem görüyor.

Uluslararası piyasalarda altın fiyatları gerilerken, Türkiye'de ise yükselişe geçti. Uluslararası piyasada altının ons fiyatı 1944 dolara geriledi. Altının ons fiyatındaki gerilemede, ABD'de borç tavanı anlaşmasının bu hafta imzalanması beklentisi etkili oldu.

İç piyasada ise gram altın saat 12.00 itibariyle 1363 liralık satış fiyatıyla yeni bir rekora imza attı.

KREDİ RİSK PRİMİ 664 BAZ PUANDA

Türkiye'nin kredi risk primi (CDS), seçim öncesine göre yatay seyirle 664 baz puanda hareket ediyor. Türkiye'nin CDS'si, 23 Mayıs Salı günü 720 baz puana kadar yükselerek 7 ayın zirvesini görmüştü.
Kredi risk primi yükseldikçe, Türkiye'nin dışarıdan borçlanma maliyeti de paralel olarak artıyor.

BORSA YÜKSELDİ

Öte yandan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 2,52 artışla 4.696 puandan başladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,38 ve holding endeksi yüzde 1,56 artış kaydetti.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5 ile madencilik, tek kaybettiren yüzde 0,31 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

En çok işlem gören hisse senetleri Türk Hava Yolları, Emlak Konut, Aselsan, Sasa ve Koç Holding oldu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar