Selçuk Geçer, milli gelire göre asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini açıkladı

Selçuk Geçer, milli gelire göre asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
Geçer, TÜRK-İŞ'in 16 bin TL'lik yoksulluk sınırıyla ilgili, 'Asgari ücretin belirleneceği nokta tam burası. Evde iki kişi çalışsa bölü iki yapacaksınız asgari ücret en az 8 bin olmalı' dedi.

+GERÇEK - Doğru Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve ekonomist Meriç Köyatası, Youtube kanalında ekonomist Selçuk Geçer’i konuk etti. 

Programın açılış konuşmasını yapan ekonomist Selçuk Geçer’in ilk olarak değindiği konu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘şifa reçetesi’ oldu.

Geçer’in, “Rabbim herkese akşamları kestane balı yemek nasip eylesin. Sayın Cumhurbaşkanının ‘Ben bunu bunu yiyorum’ diye tarif ettiği şey aslında her mutfağa rahatlıkla girmesi gereken ürünler. Buradaki asıl tepki orta gelir seviyesinin rahatlıkla alabileceği ürünlerin pahalıymış lüksmüş gibi görünmesi insanlara. Ulaşamıyoruz artık" dedi.

AÇLIK SINIRIYLA ASGARİ ÜCRET KIYASLANMAZ

Geçer TÜRK-İŞ ve KAMU-AR tarafından açıklanan açlık ve yoksulluk sınırlarını masaya yatırdı. Geçer, “Mart ayı açlık sınırı yani dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 4 bin 928 lira. Burada bir şaşırtmaca var. Açlık sınırıyla asgari ücret kıyaslanmaz.

Asgari ücreti yoksulluk sınırıyla kıyaslamak zorundasınız. Çünkü açlık sınırı sadece gıda giderinizi içeriyor. Yoksulluk sınırı tüm giderlerinizi içeriyor. Bu illüzyondan vazgeçelim.

TÜRK-İŞ’in araştırmasına göre mutfak enflasyonundaki artış aylık yüzde 8,29. Amerika’daki yıllık enflasyonun yüzde 7,90 olduğunu düşünürseniz aylık artışın ne kadar yüksek olduğunu buradan anlayabilirsiniz. Son 12 aylık enflasyon gıdada sadece yüzde 76,39 olmuş" dedi.

TÜRK-İŞ’E GÖRE ASGARİ ÜCRETİN MİNİMUM 8 BİN LİRA OLMASI GEREKİYOR

TÜRK-İŞ’in yoksulluk sınırı verilerine de değinen Geçer, “TÜRK-İŞ ‘Yaşamak güçleşmeye devam ediyor yoksulluk sınırı 16 bin 52 lira.’ demiş. Asgari ücretin belirleneceği nokta işte tam burası. Hadi evde iki kişinin çalıştığını kabul edelim o zaman bölü iki yapacaksınız asgari ücretin minimum 8 bin lira olması gerekiyor. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 6 bin 474 lira olarak gösterilmiş. Zaten bu da çok net bir şekilde ücretin nereye doğru evrilmesi gerektiğini gösteriyor" dedi.

KAMU-AR VERİLERİ 8 BİN 500 LİRA ASGARİ ÜCRETİ İŞARET EDİYOR

TÜRK-İŞ verilerinin ardından KAMU-AR verilerini değerlendiren Geçer, “KAMU-AR’IN verilerine göre 2022 Mart’ta açlık sınırı 5 bin 738 lira oldu. TÜRK-İŞ’in hesabından 800 lira daha fazla. Buradaki açlık sınırı asgari ücretin bin 500 lira üzerine çıkıyor. KAMU-AR’a göre yoksulluk sınırı 17 bin 349 lira. 8 bin 500 liralık bir asgari ücreti işaret ediyor. Biz bu koşullarda hala asgari ücret artışı gerekli mi değil mi diye tartışıyoruz" dedi.

Geçer, son olarak TÜİK verilerine göre hizmet üretici enflasyonu şubat ayında yıllık yüzde 78, aylık ise yüzde 3,78 oranında arttığını belirtti.