SGK'den zam açıklaması: EYT'liye farklı hesaplama yapılmadı

SGK'den zam açıklaması: EYT'liye farklı hesaplama yapılmadı
Yayınlanma:
A+ A-
SGK, başta EYT'liler olmak üzere ocak ayından sonra emekliye ayrılacaklar için mevcut kurallar çerçevesinde maaş hesabı yapıldığını belirtti. TÜİK'in enflasyon hesabı nedeniyle yeni emekliye yüzde 30 değil, yüzde 18 civarı zam yansıması tepki çekmişti.

Artı Gerçek - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ocak ayından itibaren emekli olan ya da olacak emeklilere yüzde 30 oranından daha düşük zam yapıldığı eleştirileri üzerine açıklamada bulundu. Açıklamada, sigortalıların aylıklarının, hizmetin geçtiği dönemlerde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde belirlenen kurallar çerçevesinde aylık talep yılı esas alınarak hesaplandığı hatırlatıldı.

'AYLIK MİKTARI DEĞİŞEBİLİYOR'

Her yılın enflasyon, ekonomik büyüme hızı ve aylık artışı verileri farklı olduğundan talep yılına göre aylık miktarının değişebildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da yüzde 30 oranında artırılmıştır. Aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır. Ayrıca, EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylıklar ödenecektir."

DÜZENLEME GECİKTİ, MAAŞ ZAMMI AZ YANSIDI

Geçen yıl ki yüzde 78'lik maaş artışının ardından TÜİK 2022'nin yıllık enflasyonunu yüzde 64,27 olarak açıklayınca, ocak ayından sonra emekliye ayrılacak olanların maaş zammı fiili olarak ortalama yüzde 18'de kaldı. Çünkü SGK hesaplamasında ocak ayına kadar görünen maaşlar önce aradaki fark doğrultusunda yaklaşık yüzde 14 aşağı çekildi, bu rakam üzerinden de yüzde 30 zam yapıldı. Böyle olunca da başta EYT'liler olmak üzere ocak ayından sonra emekliye ayrılacak olanlar aldığı zam oranı fiili olarak yüzde 18'ler düzeyinde kaldı. Uzmanlara göre, bu durumun önüne geçilmesinin tek yolu ise emekli aylığı hesaplama sisteminin değişmesinden geçiyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar