Bakan Mehmet Şimşek: Kamuda tasarruf yılın ikinci yarısı güçlü şekilde uygulanacak

Bakan Mehmet Şimşek: Kamuda tasarruf yılın ikinci yarısı güçlü şekilde uygulanacak
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda 'tasarruf' çalışmasını nihai noktaya getirdiklerini söyledi. Şimşek, tasarruf ve harcama kontrolünü yılın ikinci yarısında güçlü şekilde devreye alacaklarını açıkladı.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dezenflasyonu destekleyecek ilave adımlar atacaklaranı belirterek, "Bu adımlar daha çok maliye politikası ve yapısal reformlar alanında olacak" dedi.

Sapanca'da düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Şimşek, yılın ikinci yarısında kamuda 'tasarruf' ve harcama kontrolünün güçlü bir şekilde devreye gireceğini ifade etti. Şimşek, "Kamuda tasarruf ve harcama kontrolü ayağında çalışıyoruz. Yakında bazı hususları paylaşacağız, gereken adımları atacağız" dedi.

Şimşek konuşmasında özetle şunları söyledi:

SON DERECE KARARLIYIZ: OVP'yi güçlü bir şekilde uyguluyoruz, program çalışıyor, arzulanan sonuçları veriyor, programı güçlendireceğiz, Türkiye'nin makroekonomik sorunlarını çözmekte son derece kararlıyız. En büyük önceliğimiz fiyat istikrarı ve onu destekleyici şekilde mali disiplin. Yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve yeni sanayi politikası öne çıkacak. Sürdürülebilir yüksek büyüme fiyat istikrarıyla mümkündür.

PARA POLİTİKASINDA NORMALLEŞMEYİ BAŞARDIK: Dezenflasyon bu yılın ikinci yarısında başlayacak. Dezenflasyona geçiş için para politikasında bir normalleşme süreci gerekiyordu, bunu şu anda Merkez Bankamızın ifadesiyle başarmış durumdayız. Dezenflasyonu destekleyecek ilave adımlar atacağız, daha çok maliye politikası ve yapısal reformlar alanında olacak. Enflasyonu sıkı para, maliye politikası, hedeflerle uyumlu bir gelirler politikası, yapısal dönüşüm ve verimlilik artışı ile düşüreceğiz, sonuçları yılın ikinci yarısında almaya başlayacağız. Faizin durduğu yere oranla para politikası daha sıkı bir durumda. Bu sene de deprem harcamaları ön planda ama biz önümüzdeki seneden itibaren deprem harcamaları dahil bütçe açığını ciddi bir şekilde yüzde 3'ün altına çekeceğiz.

HARCAMA AYAĞINA ODAKLANACAĞIZ: Bu sene harcama ayağına odaklanacağız. Harcamaların gözden geçirilmesi bir süreç işi, tasarruf konusunda çalışmalarımızı nihai bir noktaya getirdik, yakında bazı hususları paylaşacağız ve gereken adımları atacağız. Kamuda tasarruf 2024'ün ikinci yarısında güçlü bir şekilde devreye girmiş olacak.

KIRILGANLIĞI AZALTACAĞIZ: Kayıtdışılık ile ilgili eylem planı açıklamayacağız, uygulama yapacağız, Hazine ve Maliye Bakanlığı çok güçlü bir şekilde sahada olacak. Şoklara karşı Türkiye'nin kırılganlıklarını azaltacağız. Geçici olarak büyümede yavaşlama olabilir ama bizde hem büyüme potansiyeli güçlenecek, hem de büyüme performansı dünyaya oranla orta-uzun vadeli perspektifte çok güçlü şekilde seyretmeye devam edecek. Bu sene OVP'de yüzde 3,1'lik cari açık öngörümüz var ama çok büyük ihtimalle yüzde 2,5'in altında olacak.

NÜKLEER SANTRAL ZARURET: Enerjide dönüşüm önemli bir alan; Bu sadece dünyada moda olduğu için değil, Türkiye için bir zaruret. Nükleer santralin devreye girmesiyle birlikte dışa bağımlılık büyük oranda azalmış olacak. Önümüzdeki yıllarda belki ülkemizin yüzde 20-25 ihtiyacını Türkiye'de üretilen doğalgaz ve petrolden karşılayabileceğiz.

NET İHRACAT POZİTİFE DÖNECEK: Çok büyük ihtimalle ilk çeyrekte net ihracatın katkısı pozitife dönecek. Yılın ikinci yarısından itibaren iç talep yumuşarken, dış talepteki toparlanmayla birlikte net ihracat pozitife dönecek, büyümede yumuşak bir geçiş yaşayacağız ama makul düzeyde kalacak ve dezenflasyon süreci başlamış olacak. Ekonomide dengelenme başladı, programın çalıştığının en güzel gösterge budur, önümüzdeki çeyreklerde çok daha net bir şekilde ortaya çıkacak. Türkiye'nin dış kaynak ihtiyacı azalıyor.

KUR OYNAKLIĞI AZALDI: Net portföy girişinde ciddi artış var. Kur oynaklığı azaldı. Rezervlerde bir toparlanma var; Tabii ki bu bir süreç işi. Rezervlerde arzuladığımız yerde değiliz, biriktirmeye devam edeceğiz. Enflasyon yıllık olarak yaz aylarında baz ve programın etkisiyle çok hızlı düşecek. Piyasanın enflasyon beklentileriyle hedeflerimiz arasındaki fark yaz aylarında kapanacak

KREDİ NOTUNUN ARTACAĞINA İNANIYORUM: Bütün kredi derecelendirme kuruluşları "Bu program sayesinde notu artıracağım" diye pozitif görünüme geçtiler, yetmedi bir kuruluş notumuzu hem artırdı hem pozitife çevirdi. Pazartesi günü bütün bu rating kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle çok kapsamlı ayrı ayrı toplantılar yapacağım. Programın güçlü uygulanmasının devamıyla birlikte Türkiye'nin kredi notuna artış geleceğine inanıyorum.

Öne Çıkanlar