Şimşek: Mayısta enflasyon tepe noktasına ulaşacak

Şimşek: Mayısta enflasyon tepe noktasına ulaşacak
Bakan Mehmet Şimşek, "Yıllık enflasyon mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacak" dedi. Şimşek, ardından dezenflasyon sürecine girileceğini iddia etti.

Artı Gerçek - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan nisan ayı enflasyon verilerinin ardından sosyal medya hesabından mesaj verdi.

TÜİK'e göre enflasyon nisan ayında aylık bazda yüzde 3,18 artış kaydetti, yıllık bazda ise yüzde 69,80 oldu. ENAG ise, son 12 aylık artışı yüzde 124.35 olarak açıkladı.

Bu verilerin ardından Bakan Şimşek'in paylaştığı mesaj şöyle:

"Nisan ayında enflasyon beklentiler doğrultusunda yüzde 3,18 gerçekleşti.

Programımız sayesinde ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, yeniden tesis edilen bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yurtiçi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesi, enflasyonla mücadeleyi destekliyor.

Yıllık enflasyon mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacak.

Böylece enflasyonla mücadelede geçiş dönemi sonlanacak ve dezenflasyon sürecine gireceğiz.

Dezenflasyonla birlikte beklentilerde iyileşme daha da belirginleşecek ve bu da enflasyondaki düşüşü destekleyecek." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar