Şimşek: Türkiye'nin gri listeden çıkması için çalışmalara hız verdik

Şimşek: Türkiye'nin gri listeden çıkması için çalışmalara hız verdik
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'nin gri listeden çıkması için kara paraya karşı mücadeleye hız verdiklerini söyledi. Türkiye'nin gri listeden çıkması için iki başlık bulunuyor.

Artı Gerçek - Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) 'gri listesi'nde bulunuyor. Türkiye halen, FATF tarafından belirlenen 7 eksiklikten 2'sini giderebilmiş değil. AA'nın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda ilgili bakanlıklar ve kurumların yöneticileri, 10 Temmuz Pazartesi günü konuya ilişkin ilk toplantılarını gerçekleştirdi. Özel çalışma büroları oluşturulurken, Türkiye'nin uluslararası kamuoyu nezdindeki intibasını güçlendirmek amacıyla teknik ekipler kuruldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin, FATF tarafından belirlenen uluslararası standartlar çerçevesinde kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanıyla mücadelede 'azim ve samimiyetini kuvvetle sürdürdüğünü' söyledi. Şimşek, bu kapsamda, FATF tarafından belirlenen eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarına hız verdiklerini söyledi.

ŞİMŞEK: EĞİTİM ÇALIŞMALARI YAPILACAK

FATF tarafından belirlenen 7 eksiklikten 5'inin giderildiğini beilrten Şimşek, şu açıklamayı yaptı: "Kalan 2 eksiklikle ilgili çalışmaları hızlı ve etkin bir biçimde gerçekleştirmek üzere, Bakanlığımız koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bakan yardımcıları ile bu Bakanlıkların ilgili kurumlarının (Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü ile Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (KOM ve TEM birimleri), Jandarma Genel Komutanlığı (KOM ve TEM birimleri) yöneticileri pazartesi günü bir araya geldi.

Toplantıda, söz konusu eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak çalışmaların etkin bir koordinasyon içinde hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi gerektiği bir kez daha vurgulandı. Bu kapsamda, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede görevli ihtisas mahkemelerinin ve savcılıklarının belirlenmesinin ardından kara para aklama ile mücadeleye yönelik özel soruşturma büroları da kurulmuş bulunmaktadır. Aynı bağlamda, ilgili birimlere yönelik olarak çeşitli rehberlerin hazırlanmasının yanı sıra eğitim ve farkındalık artırıcı çalışmalar yürütülmüştür. Bunlara ilaveten Bakanlıklarımız tarafından oluşturulmuş bulunan teknik çalışma grupları da faaliyetlerini yoğun bir şekilde devam ettirmektedir."

GRİ LİSTE SERMAYE AKIŞININ AZALMASI DEMEK

Gri listede yer almanın olumsuz etkilerine değinen Şimşek, listede yer almanın sermaye akışının gayrisafi hasılanın belli bir oranı kadar azalması ve sendikasyon kredilerinde maliyet artışı gibi bazı olumsuz etkileri olduğunu ifade etti.

Öne Çıkanlar