ABD Hazine Bakanı Janet Yellen: Türkiye, Rusya yaptırımlarını endişe verici şekilde ihlal ediyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen: Türkiye, Rusya yaptırımlarını endişe verici şekilde ihlal ediyor
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupalı banka yöneticilerinden Rusya'nın yaptırımları ihlal etmesini engellemek için çabalarını artırmalarını istedi. Yellen, yaptırımları 'en endişe verici' şekilde ihlal eden ülkelerin Türkiye, Çin, BAE olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bankalara Rusya'ya yönelik ABD yaptırımlarına uyumlarını artırma çağrısı yaptı. Yellen, Rusya'ya yönelik ABD yaptırımlarını en endişe verici şekilde ihlal eden ülkelerin Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Türkiye'yi saydı.

Avrupalı bankacılarla bir araya gelen Yellen, geçen aralık ayında uygulamaya konulan ikincil yaptırım yetkisinin Rusya'nın Ukrayna'daki savaş için gerekli malları tedarik etme çabalarını zora soktuğunu, ancak daha fazla çaba gerektiğini söyledi.

'YAPTIRIMLARA SIKI ŞEKİLDE UYUN'

Yellen konuşmasında, Avrupa'nın banka yöneticilerine şöyle sesslendi:

"Buradaki tüm kurumlara uyum önlemlerini artırmaya ve Rusya'nın (yaptırımlardan) kaçma girişimlerine daha fazla dikkat gösterme çağrısı yapıyorum. Küresel yaptırımlara uyum politikalarınızın yurtdışındaki şubeleriniz ve iştirakleriniz tarafından sıkı şekilde uygulandığından emin olmanızı talep ediyorum."

Rusya'nın hassas mallar tedarik etme ve bu malları yurt içinde üretme yeteneğini genişletmeye çalıştığını, buna karşı uyanık olunması gerektiğini vurgulayan Yellen "Buradaki tüm kurumları daha yüksek uyum önlemleri almaya ve Rusya'nın kaçırma girişimlerine daha fazla odaklanmaya çağırıyorum" dedi.

Alışılmadık derecede doğrudan uyarılarda bulunduğu belirtilen Yellen’ın açıklamaları, ABD Hazinesi'nin, Rusya'daki en büyük Batılı banka olan Avusturyalı Raiffeisen Bank'a Rus iş adamıyla ilgili bir anlaşmadan vazgeçmesine yönelik baskısını izledi. Bu ayın başlarında Raiffeisen Bank International (RBI) yoğun ABD baskısının ardından Rus iş adamı Oleg Deripaska'ya bağlı 1,5 milyar euroluk hisse için teklifini geri çekmişti. ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo 6 Mayıs’ta RBI'ye bir mektup göndererek bankanın Rusya'daki varlığının yanı sıra 1,5 milyar dolarlık bir anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirmişti. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar