SON DAKİKA... Merkez Bankası döviz kredilerine sınırlama getirdi

SON DAKİKA... Merkez Bankası döviz kredilerine sınırlama getirdi
Merkez Bankası, dövizle borçlanmalara karşı harekete geçti. Banka, döviz kredilerinde artışı sınırlayıcı adımlar attı.

Artı Gerçek - Merkez Bankası, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50'de sabit tutarken, 'parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar' ve 'likidite fazlasını ilave tedbirlerle sterilize etme' kararını da hayata geçirdi. Dövizdeki yatay seyir ve TL kredi faizlerindeki yüksek oranlar nedeniyle son dönemde hızla artan dövizle borçlanmaya karşı döviz kredilerine sınırlama getirildi.

Yabancı para kredilere aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirilirken, sınırı aşan kredi tutarı kadar Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılığın bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildi.

KKM HEDEFİ KORUNDU

Banka'dan yapılan açıklamaya göre, 'TL mevduatı destekleyici, kur korumalı mevduatta (KKM) düşüşü hızlandırıcı ve döviz kredilerinde artışı sınırlayıcı' adımlar atıldı. Bu çerçevede;

- KKM’nin TL’ye geçişine ilişkin hedef korundu. Yenileme dahil toplam hedef yüzde 75’e düşürüldü. Tüzel kişi KKM ile gerçek ve tüzel kişi YUVAM hesapları bir sonraki hesaplama döneminden itibaren geçerli olacak şekilde toplam hedef hesaplamasından çıkarıldı. Toplam hedefin sağlanması halinde KKM için tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranı politika faiz oranının yüzde 40’ına düşürüldü.

- Kısa vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranı yüzde 8'den yüzde 12'ye, uzun vadeli mevduat için ise sıfırdan yüzde 8'e çıkarıldı.

- Kısa vadeli KKM'de zorunlu karşılık oranı yüzde 25'ten yüzde 33'e, uzun vadeli KKM'de ise yüzde 10'dan yüzde 22'ye yükseltildi.

Yeni oranlarda tesis tarihi 24 Mayıs olarak açıklandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar