Toyota CEO'su: 2024'te otomotiv pazarında yüzde 30-35 daralma gerçekleşebilir

Toyota CEO'su: 2024'te otomotiv pazarında yüzde 30-35 daralma gerçekleşebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt, fiyatlardaki yükseliş, kredi maliyetleri, krediye ulaşmada zorluk gibi nedenlerle otomotiv pazarında yüzde 30-35 civarında daralma olacağı tahmininde bulundu.

Artı Gerçek - Muğla'nın Bodrum ilçesinde Toyota C-HR Hybrid'in basın tanıtım toplantısı ve test sürüş programına katılan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt, otomotiv sektörüne dair bilgiler verdi.

Son birkaç aydır araç bulunurluğunda artışlar olduğunu söyleyen Bozkurt, "Yaklaşık 4 yıldan bu yana biriken talep ve uygulanan satış kampanyaları, satışların belli oranlarda tutulmasına yardımcı oluyor. Kasım-aralık aylarında da ekim ayına benzer bir tablo bekliyoruz. Dolayısıyla ilk defa 1 milyonun üzerinde bir pazarla 1 milyon 150 bin civarında bir yıl sonu kapanışı göreceğiz" dedi.

Bozkurt, 2024 yılında ise daha farklı bir tabloyla karşılaşacaklarını söyledi ve şöyle konuştu: "Araç fiyatlarında yükseliş, kredi maliyetleri, krediye ulaşmada zorluk ve kısıtlar, pazarın yüzde 30-35 civarında daralmasına yol açabilir. Bu noktada otomobil ve hafif ticari dahil olmak üzere 750-800 bin civarında bir pazar hacmi gerçekleşebilir." (EKONOMİ)

Öne Çıkanlar