TÜİK Başkanı enflasyonu nasıl düşük hesapladıklarını anlattı: 'Enflasyonun yüzde 75 olmasıyla 45 olması arasında fark yok'

TÜİK Başkanı enflasyonu nasıl düşük hesapladıklarını anlattı: 'Enflasyonun yüzde 75 olmasıyla 45 olması arasında fark yok'
TÜİK Başkanı Çetinkaya, yüzde 1,64 olarak 'hesapladıkları' haziran enflasyonunun nasıl tüm tahminlerin altında kaldığını açıklamaya çalıştı: "Zamlar temmuz ayına ertelendi." Çetinkaya ayrıca şirketlerin fahiş kârlar elde ettiğini söyledi.

Artı Gerçek - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya düzenlediği basın toplantısıyla, enflasyon hesaplamalarına yönelik eleştirilere yanıt vermeye çalıştı. Çetinkaya, özellikle haziran ayı enflasyon oranını tüm beklentilerin altında hesaplamalarının gerekçelerini; 'kamu zamlarının temmuz ayına ertelenmesi, kurdaki yatay seyir ve tarihsel olarak yaz aylarının düşüşe katkısı' olarak sıraladı.

'ELEKTRİK ZAMMI YARIM PUANDAN FAZLA ETKİLERDİ'

"Neden tam da maaş zam oranlarının belirleneceği zaman böyle bir rakam (yüzde 1,64'lük haziran enflasyonu) açıklanıyor?” eleştirilerinin anımsatılması üzerine Çetinkaya “Sorunun muhattabı biz değiliz” dedi ve zamanlama konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı işaret etti. Çetinkaya, “Elektrik zammını 1 Temmuz’da veya 1 Haziran’da yapmanın inanılmaz bir farkı var. Yarım puan veya daha fazla etkiliyor. Bu tercih bu yönde kullanıldı" bilgisini paylaştı.

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

TÜİK Başkanı Çetinkaya, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) hesaplamalarında enflasyon sepetindeki madde fiyatlarının neden açıklanmadığı, diğer kuruluşlarca yayımlanan endeksler ile farklılıklar, fiyat artışlarına etki eden faktörler gibi konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çetinkaya, TÜİK Toplantı Salonu'nda basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve ekonomi haber müdürleriyle bir araya gelerek, enflasyon hesaplamalarına ve eleştirilere yönelik soruları yanıtladı.

Haziran ayıyla enflasyonun 'iniş sürecine başladığını' izlediklerini ifade eden Çetinkaya, enflasyon hesaplamalarına ilişkin tartışmaların devam edeceğini öngördüklerini, bu sebeple de toplantı düzenlediklerini söyledi.

MADDE FİYATLARI TARTIŞMASI

TÜİK’in 2022’e açıklamayı durdurduğu madde fiyatları da son günlerin tartışma konusu. Çetinkaya toplantıda bu konudaki kararı savunurken, tüm dünyanın endeks açıklama metodunu uyguladığını öne sürdü.

Çetinkaya, madde fiyatlarının yayımlanmasını durdurmalarına ilişkin eleştirileri şöyle yanıtladı:

"TÜFE'yi Türkiye genelinde aylık 600 binin üzerinde fiyatı derleyerek hesaplıyoruz. Bu sonuçları dünyada en erken açıklayan ülkelerden biriyiz. TÜFE'yi her ayın 3. iş günü kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu fiyatların yaklaşık 300 bini marketlerden alınan kasa fiyatlarından oluşuyor. Bu da ayın sonunda toplanıyor. Söz konusu hesaplamaların açıklanma tarihi olan ayın 3'üne yetişmesi çok zor. Enflasyon, 600 bin fiyatın ağırlıklı ortalaması alınarak toplulaştırıldığı bir hesaplamadır. Bir madde veya hizmetin çeşitlerinin ortalaması alınmaktadır. Örneğin Van'daki bir domates ile İstanbul Etiler'deki çeri domatesin fiyatı aynı olabilir mi? Bunların fiyatlarının ağırlıklı ortalamaları alınarak toplulaştırılan fiyatlar enflasyon hesaplamasında kullanılmaktadır. Madde sepeti olduğu yerde duruyor, madde sepetini gizlemek kimsenin yetkisinde değildir, yayınlanmayan tablolar madde fiyatlarıdır. Geçmişte açıklanan madde fiyatlarının bir gösterge niteliği yoktu. Madde fiyatlarının açıklanması için ekstra bir gün daha çalışma yapmak gerekiyor. Bu sebeple artık gösterge niteliği taşımayan bu fiyatları yayınlamıyoruz."

Çetinkayahem veri miktarındaki artış hem de bunlardaki dijital yollarla alınma oranının artmasına değinirken de, “Hesap ucu ucuna yetişirken, kalkıp bir de bir anlatıcılığı olmayan fiyatlar hesaplamaktan vazgeçtik. Bu yüklü, ağır ve dünyada kimsenin yapmadığı bir iş” açıklamasında bulundu.

'YUMURTA İÇİN 2.57 LİRA GAYET MANTIKLI BİR FİYAT!'

Basına yansıyan haberlerde endeks zaman içerisinde yürütülerek madde sepetindeki bazı fiyatların hesaplandığını ifade eden Çetinkaya, şu değerlendirmede bulundu:

"Yumurta, doktor muayenesi fiyatları denildiğinde toplulaştırılmış bir fiyattan bahsediliyor. Örneğin bugün (dün) basına yansıyan bir haberde 2,57 lira yumurta fiyatı ifade ediliyor. Gezen tavuk yumurtası 5 lira. Ama 30'lu yumurtaların tanesi 2 lira. Tüketim ağırlıklarına bakıldığında vatandaşların çoğunlukla 30'lu yumurta tükettiği görülüyor. Ortalama toplulaştırılmış fiyatlara bakıldığında yumurta için 2,57 lira gayet mantıklı bir fiyat. Olay bir süre sonra teknik hesaplamalardan çıkıp algı yönetimine giriyor."

ENFLASYONUN YÜZDE 75 OLMASIYLA 45 OLMASI ARASINDA FARK YOKMUŞ

'Enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında bir fark bulunmadığını' söyleyen Çetinkaya "Fiyatlar artıyor. 100 TL olan ürünün fiyatı bir yıl sonra 175 veya 145 TL olacak arasında can yakıcılığı açısından bir fark yok. Psikolojik olabilir belki. TÜİK Başkanı ve bir vatandaş olarak da söylüyorum, matematiksel bir gerçeklik” ifadelerini kullandı.

ENAG'I ELEŞTİRDİ

Toplantıda, Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) çalışma yöntemini de eleştiren Çetinkaya, şunları söyledi:

"TÜİK ve ENAG verileri arasındaki farkı, kira fiyatları hesaplamalarında görebiliriz. TÜİK tarafından takip edilen kira fiyatları için diğer tüm mal ve hizmet fiyatlarında olduğu gibi sabit tanım ve kalitede seçilmiş olan 5 binin üzerinde konutun aylık kira değeri izlenmektedir. ENAG ise kira fiyatlarını emlak sitelerinden doğrudan almakta ve kira artışını her ay tüm kiracıların ev değiştirmiş olduğu varsayımı üzerinden hesaplamaktadır. ENAG, her ay tüm kiracılar yeni bir eve taşınıyormuşçasına hesaplama yapıyor, internet üzerinden her ay gözlemlediği artışları yanlış şekilde üst üste ekleyerek şişirilmiş bir zam hesabı yapıyor. Bu örnek ENAG'ın TÜFE metodolojisinden ne kadar uzak olduğunu sadece kira maddesinde dahi ortaya koymaktadır. Türkiye’deki kiracıların sadece yüzde 5’i-10’u ev değiştiriyor. Kiradaki fiyat artışları enflasyona geç yansır. ENAG'ın endekslerinin sadece 4 yıla yakın bir dönemde piyasa fiyatlarından ortalama 2-3 kat uzaklaştığı görülebilir."

ENAG DA, İTO DA ENFLASYONU YANLIŞ HESAPLIYORMUŞ!

Çetinkaya, TÜFE ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi arasındaki farklılıklara yönelik yorumları da değerlendirerek, İTO'nun söz konusu hesaplarının metodolojisini 30 yıl önce TÜİK'ten aldığını ancak bu yöntemlerin artık eskidiğini öne sürdü. Öte yandan söz konusu hesaplamalarda İTO'nun TÜİK'in çok küçük bir modelini kullandığını, kapsamının da TÜFE'ye göre dar olduğunu savundu.

Yöntem farklılıklarının hem ana grup oranlarında hem de geçinme endeksi ve TÜFE oranlarında ayrışmaya neden olduğunu ifade eden Çetinkaya, bu ayrışmanın düşük enflasyon olduğu dönemlere kıyasla yüksek enflasyon olduğu dönemlerde daha fazla dikkati çektiğini, sürekli değişen tüketici alışkanlıklarına paralel olarak değişen madde sepetlerinin 2 endeks arasında oluşan farkın artmasına neden olduğunu anlattı.

'ŞİRKETLER FAHİŞ KÂRLAR ELDE EDİYOR'

TÜİK Başkanı Çetinkaya, akademik çalışmalara göre, Türkiye'deki şirket kârlarının enflasyonu yukarı taşıyan bir etkiye sahip olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'deki şirketler enflasyonist ortamı kullanarak normalde alması gereken karlardan daha yüksek fahiş kârlar elde ediyorlar. Enflasyondan bağımsız şirket kârlarına bağlı bir fahiş fiyat artışı var. Bu etki, pandemi sonrasından itibaren gözlemleniyor" dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar