Turistlerin Türkiye'deki harcama haritası

Turistlerin Türkiye'deki harcama haritası
Türk Lirası'nın rekor değer kaybettiği 2022 yılında, Türkiye'ye gelen turistlerin harcamaları TL bazında yüzde 225, dolar bazında yüzde 65 arttı. Mastercard Turizm Raporu'na göre, kişi başı harcamada ilk sırada Kuveytliler var.

Artı Gerçek - Mastercard, 2022 Turizm Raporu'nı açıkladı. Araştırmaya göre, Türkiye'deki yabancı kart işlemleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla TL bazında yüzde 225, dolar bazında yüzde 65 artış gösterdi. İstanbul, Antalya ve Muğla en çok ziyaret edilen ilk üç il, Nevşehir ise turist harcamalarının en çok arttığı kent oldu.

Hem kart sayısı hem harcamalar arttı

Investing.com sitesinin aktardığı rapora göre, geçen yılın ocak-ekim periyoduna kıyasla bu yılın aynı döneminde dolar bazlı toplam harcama tutarı arttı. Türkiye'deki hem POS harcamaları, hem de nakit çekimler geçen yılın aynı dönemine kıyasla TL bazında yüzde 225, dolar bazında yüzde 65 artış gösterdi. Bir turistin kart başına ortalama harcaması 610 dolar oldu.

NEVŞEHİR'DE YÜZDE 155 ARTIŞ

Nevşehir, Avrupa ve Asya Pasifik ülkelerinden gelen turistlerin yoğun ilgisiyle harcamalarda yüzde 155'lik artışa ulaşarak, en yüksek büyüme oranının sahibi şehir oldu. 2022 yılında geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha çok turisti ağırlayan kente en çok Avustralya, İtalya, İngiltere, Endonezya ve İspanya'dan turist geldi.

Rapora göre Türkiye'ye gelen turistlerin en çok rağbet gösterdiği iller ise sırasıyla İstanbul (yüzde 43), Antalya (yüzde 20) ve Muğla (yüzde 8,7) oldu.

TÜRKİYE'YE EN ÇOK ALMANYA, İNGİLTERE VE ABD'DEN RAĞBET VAR

Yurtdışı kartlar tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen harcamalara bakıldığında ilk üç ülke sırasıyla, Almanya (yüzde 16), İngiltere (yüzde 14) ve ABD (yüzde 10). Türkiye'ye seyahat eden 10 ülke arasında, geçtiğimiz yıla kıyasla harcamalarını katlayan Suudi Arabistanlılar 9,5 kat artışla en yüksek büyüme oranına ulaştı.

KUVEYTLİ TURİSTLERİN HARCAMASINDA YÜZDE 82 ARTIŞ

Rapora göre, Türkiye Kuveytlilerin en çok tercih ettiği ikinci destinasyon oldu. Kuveytli turistlerin Türkiye'deki harcamaları geçen yıla göre yüzde 82'lik artış gösterdi. Kuveytlilerin kart başına harcama ortalaması 1749 dolar ile genel ortalamanın yaklaşık üç katı oldu.

ORTADOĞULU TURİSTLER TÜRKİYE'DEN GİYİNİYOR

Ortadoğulu turistlerin en çok harcama yaptığı dört sektör ise yüzde 40 ile giyim ve aksesuar, yüzde 22 ile konaklama, yüzde 7 ile market ve AVM'ler, yüzde 6 ile yemek ve sağlık/kozmetik oldu.

AVRUPALILAR KUYUMCULUĞA İLGİ GÖSTERDİ

Avrupalı turistler Türkiye'de en çok yeme içmeye para harcarken, rakip destinasyonlardan farklı olarak Türkiye'de kuyumculuğa da ilgi gösteriyorlar. Başka ülkelere yaptıkları seyahatlerde kuyumculuk harcamaları yüzde 1'i geçmezken, Türkiye'de yapılan harcamaların yaklaşık yüzde 10'u kuyum harcamalarına ayrılıyor.

SAĞLIK HARCAMALARININ ARTMASI BEKLENİYOR

Türkiye'de yurt dışı kartlarla yapılan sağlık harcamaları 2018-2021 arasında yüzde 94'lük bir büyüme gösterirken, COVID etkisiyle yaşanan küçülme 2021 ve 2022 yıllarında telafi edildi. 2022'nin sonunda, sağlık sektöründe harcama yapan kartların sayısının 2021 yılına göre yaklaşık iki kat daha fazla olması bekleniyor.

Türkiye'de yapılan yurtdışı sağlık harcamaları incelendiğinde hastanelerin bu kategorinin yüzde 46'sını oluşturduğu görülürken, yüzde 32'sini özel doktorlar, yüzde 17'sini eczaneler ve yüzde 5'ini diğer kalemler oluşturuyor.

SAĞLIK HARCAMASI EN ÇOK MUĞLA'DA ARTTI

İngiltere ve Almanya kartları ise Türkiye'de yurt dışı kartların sağlık sektöründe yaptığı harcamaların yaklaşık yüzde 40'ına tekabül ediyor. Sağlık harcamalarının yüzde 47'si İstanbul'da gerçekleşirken, ilk beş il içinde bir önceki yıla kıyasla en önemli artışın adresi yüzde 179 ile Muğla oldu.

Rapora yansıyan en önemli sonuçlar özetle şöyle:

- Almanya, yüzde 16 ile harcamalardaki en yüksek paya sahip ülke. Onu İngiltere ve ABD takip etti.

- Ortalama 610 dolar harcama yapıldığını ortaya koyan rapora göre, Kuveyt 1749 dolar ile ortalamanın üç katına ulaşarak, kişi başı harcamada ilk sırada yer aldı.

- İstanbul yine en çok harcamanın yapıldığı il olarak öne çıkarken, Antalya ve Muğla ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Nevşehir ise en yüksek harcama büyümesini elde etti.

İSTANBUL'DA SUUDİ TURİSTLERİN HARCAMASI 12 KAT ARTTI

- Antalya'da İngiliz turistlerin harcamaları yaklaşık beş katına çıkarken, İstanbul'da Suudi Arabistanlı turistlerin harcamaları 12 katına yükseldi.

- Geçen yıla göre üç kat artışla sağlık turizmindeki en büyük pay İngilizlerden geldi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar