Türkbank'ı ihracatçılar alıyor, CHP'den tepki var: 'Pis kokular geliyor'

Türkbank'ı ihracatçılar alıyor, CHP'den tepki var: 'Pis kokular geliyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Türk Ticaret Bankası ihalesine, İGE'nin (İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi) 455 milyon TL teklif verdiğini açıklandı. CHP'li Erdoğan Toprak, "Türkbank bu kadar ucuza satılamaz" diyerek tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Türkbank ihalesinde en yüksek teklif İhracat Geliştirme Anonim Şirketi'nden geldi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Resmî Gazete’de duyurularak yapılan Türk Ticaret Bankası ihalesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçılar Birlikleri, Türk Eximbank ile birlikte 20 kamu ve özel bankasının ortak olduğu İGE'nin (İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi) 455 milyon TL teklif verdiğini açıkladı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) yapılan açıklamaya göre ihalede, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçılar Birlikleri, Türk Eximbank ile birlikte 20 kamu ve özel bankasının ortak olduğu İGE (İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi) 455 milyon TL'lik teklif verdi.

TMSF'nin açıklamasına göre muhammen satış bedeli, uluslararası bir bağımsız denetim şirketinin incelemeleri neticesinde 380 milyon TL olarak belirlenirken bu bedelin içerisinde, bankanın son bir yıl içerisinde güncellenen değerleme raporlarına göre gayrimenkullerinin toplam değeri 19 milyon TL oldu.

İhalede şartname alan katılımcı sayısı 13 olurken, teklif veren katılımcı sayısı 6 olmuştu.

İhale, BDDK ve Rekabet Kurumu onayları alındıktan sonra, TMSF Fon Kurulu’na sunularak sonuçlandırılacak.

Sözcü'nün haberine göre, 7 firmanın şartname aldığı, 4 firmanın yarışma öncesi gerekçe bile gösterilmeden elendiği, yarışmaya katılan 3 firmadan 2'sinin açık artırmaya katılmadığı ihalede 455 milyon liralık en yüksek teklifi Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verdi.

CHP'Lİ TPORAK: PİS KOKULAR GELİYOR

CHP Milletvekili Erdoğan Toprak, ihalenin ardından satışla ilgili ciddi kuşkuları olduğunu söyledi. Toprak, “Basına kapalı, adrese teslim bir ihale yapıldı. Bankaya talip olan 7 firmadan 4'ü daha ihale başlamadan gerekçesiz eleniyor. Kalan 3 firmadan 2'si açık artırmaya bile katılmıyor. İki ayrı banka lisansı, nakit varlığı ve gayrimenkulü olan Türkbank bu kadar ucuza satılamaz. Burnumuza pis kokular geliyor. İhracatçılar belki de paravan bilemiyoruz. İktidara gelince hepsini ortaya çıkaracağız” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar