Türkiye ekonomisindeki açık 11 yılın zirvesinde

Türkiye ekonomisindeki açık 11 yılın zirvesinde
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye ekonomisi nisanda 5,4 milyar dolar açık verdi. Beklenti 4,5 milyar dolardı. Yıllık cari açık ise 57.8 milyar dolarla, son 11 yılın en yüksek seviyesinde.

Artı Gerçek - Merkez Bankası, nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi nisanda aylık bazda 5 milyar 404 milyon dolar açık verdi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 480 milyon dolar açık kaydetti. Böylece Türkiye ekonomisi 18 ay üst üste aylık cari açık vermiş oldu.

Cari işlemler hesabı yılın ilk ayında (ocak-nisan) 29,73 milyar dolar açık verirken, yıllıklandırılmış cari açık 57,8 milyar dolarla 2012 Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

DIŞ TİCARET AÇIĞI 7 MİLYAR DOLAR

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı aynı dönemde 7,02 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 2,92 milyar dolar olurken bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 2,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

RESMİ REZERVLERDE 8,2 MİLYAR DOLAR NET AZALIŞ

Nisan'da doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 784 milyon dolar oldu. Portföy yatırımları ise 1,2 milyar net çıkış gösterdi. Resmi rezervlerde bu ay 8,2 milyar dolar net azalış oldu. Net hata noksan kaleminde ise 3,7 milyar dolarlık çıkış görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, Genel Hükümet 159 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirmişken, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 190 milyon dolar ve 800 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 302 milyon dolar net artış, Türk lirası cinsinden 160 milyon dolar net azalış olmak üzere toplam 142 milyon dolar net artış gösterdi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar