Türkiye Halciler Federasyonu: Bu kış 10 liranın altında meyve-sebze olmayacak

Türkiye Halciler Federasyonu: Bu kış 10 liranın altında meyve-sebze olmayacak
Yayınlanma:
A+ A-
Kış yaklaşırken sebze-meyve fiyatlarında artış bekleniyor. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Tavşan, "Hiçbir ürün 10 liranın altına düşmez gibi gözüküyor" dedi.

Artı Gerçek - Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre eylül ayında gıda enflasyonu aylık bazda 2, yıllık bazda ise yüzde 93 artarken, meyve ve sebze piyasasında yaz aylarında yaşanan bolluğun son bulmasıyla fiyatlarda hızlı bir yükseliş bekleniyor.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, kış aylarında fiyatlarda hızlı artış olabileceği uyarısı yaptı. NTV’ye konuşan Tavşan, "Hiçbir ürün 10 liranın altına düşmez gibi gözüküyor" dedi.

Tavşan şu ifadeleri kullandı: "Hem Brent petrolün yükselişi hem Avrupa’daki Rusya-Ukrayna savaşından dolayı maalesef öyle gözüküyor ki kış sezonu özellikle doğalgazda bazı problemler olacak. 2 lira, 3 lira, 5 liralar yok artık... Hiçbir ürün 10 liranın altına düşmez gibi gözüküyor. Ürünler düşerse üretici zarar eder."

KURU SOĞAN VE PORTAKALDA STOK SIKINTISI

Öte yandan, bu yıl tarlalarda kuru soğan ve portakal ürünlerinin az olması dikkat çekiyor. Sektör temsilcileri geçen yılki fiyatların düşük olması nedeniyle bu yıl üreticilerin başka ürünlere yöneldiğini ifade ediyor.

Tavşan, "Yüzde 30, 40’lar arasında rekoltede düşüşler gözüküyor. Onun haricinde çok ciddi bir problem gözükmüyor diyebilirim. Fiyatlar ve girdi maliyetleri çok yüksek” dedi.