Türkiye'de mülk alan yabancılar listesi: Seyşeller, Komodor Adaları, Mikronezya

Türkiye'de mülk alan yabancılar listesi: Seyşeller, Komodor Adaları, Mikronezya
CHP'li Murat Bakan, Türkiye'de mülk edinen yabancıları açıkladı. Listede Saint Kitts ve Nevis, Seyşeller, Vanuatu, Mikronezya vatandaşları da var. Sakarya ve Bursa'daki artış da dikkat çekti.

Artı Gerçek - CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, son yıllarda Türkiye’den taşınmaz satın alan yabancıların sayısında ciddi artış olduğunu söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un soru önergesine verdiği yanıttaki bilgileri paylaşan Murat Bakan, taşınmaz satın alan yabancılar arasında Afganistan, Pakistan, Mısır, Lübnan, Libya, Yemen, İran, Irak gibi ülkelerin vatandaşlarının yanı sıra Saint Kitts ve Nevis, Seyşeller, Vanuatu, Trinidad ve Tobago, Mikronezya, Laos gibi ülkelerin vatandaşlarının da olmasının dikkat çektiğini belirtti.

bakan.jpg

Bakan yazılı açıklamasında şöyle dedi:

'SON BİRKAÇ YILA KADAR BU ÜLKELERDEN MÜLK EDİNEN OLMAMIŞ'

Verileri şaşkınlıkla inceledim. Dikkati ilk çeken; son birkaç yılda binlerce Afganistan, Pakistan, Libya, Mısır, Ürdün, Yemen, Sudan, Irak, İran gibi ülkelerin vatandaşlarının Türkiye’den arsa, arazi, bağ, bahçe, konut ve iş yeri gibi mülk edindikleri… Örneğin 2021 yılında İstanbul’dan mülk edinen yabancı sayısı 27 bin 899. Bunların 260’ı Katar, 468’i Libya, 511’i Cezayir, 534’ü Sudan, 623’ü Lübnan, 677’si Rusya, 699’u ABD, 825’i Filistin, 834’ü Mısır, 897’si Yemen, 718’i Ürdün, 798’si Pakistan, 948’i Çin, 2 bin 135’i Afganistan, 2 bin 777’si Irak, 7 bin 536’sı İran vatandaşı. Son birkaç yıla kadar bu ülkelerden gelip de ülkemizde mülk edinen olmamış."

'TAMAMINA VATANDAŞLIK VERİLDİ Mİ'

"Her ne kadar Ortadoğu ülkelerindeki olağandışı artış öne çıksa da kimimizin adını hiç duymadığı ülkelerin vatandaşlarının da gelip Türkiye’den mülk edindiğini görüyorsunuz. Veriler; Saint Kitts ve Nevis, Seyşeller, Vanuatu, Komor Adaları, Dominika, Trinidad ve Tobago, Mikronezya, Laos gibi ülkelerin vatandaşlarının da Türkiye’nin farklı illerinden arsa, arazi, konut, iş yeri satın aldığını ortaya koyuyor. Bu nasıl oldu, neden oldu? Bu şahısların tamamına vatandaşlık verildi mi? Hiçbirini bilemiyoruz."

SAKARYA VE BURSA'DAKİ ARTIŞ

"Diğer yandan, Bursa ve Sakarya’daki satışlardaki artış da dikkat çekiyor. Örneğin 2021 yılında sadece Sakarya’dan mülk edinen yabancı sayısı bin 133. Bunların 532’si Iraklı, 121’i Kuveytli, 67’si Katarlı, 48’i Yemenli, 40’ı Suudi Arabistanlı, 38’i Ürdünlü, 34’ü İranlı olarak öne çıkıyor. Moritanya, Umman, Tacikistan, Dominika, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin vatandaşları da Sakarya’dan mülk edinenler arasında. 2021’in Bursa verilerine göre ise bin 803 yabancı mülk edindi. Bunların 615’i Kuveytli, 127’si Rusyalı, 90’ı Iraklı, 71’i Afganistanlı, 70’i Kazakistanlı, 50’si Filistinli, 56’si Ürdünlü. Cibuti, Somali, Nijerya, Kamboçya, Eritre gibi ülkelerden gelip Bursa’da taşınmaz satın alanlar da oldu.” (ANKA)

Öne Çıkanlar