TÜSİAD Başkanı Turan: Yüksek enflasyon ekonomik hedefleri zorlaştırıyor

TÜSİAD Başkanı Turan: Yüksek enflasyon ekonomik hedefleri zorlaştırıyor
Yayınlanma:
A+ A-
TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, düşen politika faizine rağmen finansmana erişimin zorlaştığını söyledi. Turan, yüksek enflasyonist ortamın büyüme, yatırım, istihdam yaratma gibi ekonomik hedeflere ulaşmayı da zorlaştırdığı uyarısında bulundu.

Artı Gerçek - Adana'da, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) 'Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılına Doğru: Hayalimizdeki Türkiye' temasıyla düzenlediği 24. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi tamamlandı. Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan toplantıda yaptığı konuşmada, zirvenin konusunun dijital, yeşil ve toplumsal dönüşümün eş zamanlı gerçekleşmesini ifade eden üçüz dönüşüm olduğunu söyledi.

Konuşmasında ekonomideki gelişmelere de değinen Turan, özetle şunları söyledi:

EKONOMİK KOŞULLAR ZORLAŞIYOR: Yatırımlardaki yavaşlama, istihdam yaratma imkanlarının da arzu edildiği kadar artmaması demektir. Yeterli iş imkanı yaratılamazsa bir de üstelik enflasyon yüksek olunca sabit ve dar gelirliler açısından ekonomik koşullar zorlaşıyor. Ülkemiz vatandaşlarımızın refah seviyesini koruyup eleştirebilmek için en az yüzde 4-5 bir büyüme patikasına girmesi gerekiyor. Yüksek enflasyonist ortam, büyüme, istihdam yaratma, gelir adaleti sağlama, dijital çağa ayak uydurma, yeşil dönüşümü gerçekleştirmek gibi başka tüm ekonomik hedeflerin yerine getirilmesini maalesef zorlaştırıyor.

FİNANSMANA ERİŞİM ZORLAŞTI: Düşen politika faiz oranlarına rağmen finansmana erişimin zorlaştığını görüyoruz. Türk lirasının önemli ölçüde değer yitirmiş olmasına rağmen ham madde ve girdi fiyatlarındaki artışla beraber ihracat azalma eğilimine girmiş durumda. Bugün dünya ekonomisinden kaynaklanan zorlukları geçici önlemlerle hafifletmek olası. Zaten şu anda da yapılan esasen bu. Bu ilave zorluklar bizim yapısal sorunlarımız üzerine ekleniyor. Yapısal sorunlarımızı hafifletirsek dünya ekonomisinden gelen negatif şokların etkisini de çok daha hafif hissederiz. Bu nedenle esas önemli olan yapısal sorunları hallederek, Türkiye ekonomisinin dayanıklığını arttırmak ve ülkeyi küresel risklere karşı daha askıda hale getirmek. Bunun için üretim yapısını ithalata bağımlı olmaktan çıkartmak daha yüksek teknoloji ürünlere yönelmek, verimliliği ve katma değeri yükseltmek ve ihracatın rekabet gücünü arttırmamız gerekiyor.

GELİR ADALETİ TESİS EDİLMELİ: Güveni, kurumlara ve kurallara dayalı olarak inşa edelim. Ülkemizin geleceğine güvenelim. Kurumlar ve kuralların üstünlüğünü, adaleti, temel hak ve özgürlükleri, istenen yöne dönük demokrasiyi ve kamu yönetimini sağlar. Gelir adaletini tesis etmek, toplumsal cinsiyet giderlerini elde etmek, dil, din, mezhep, ırk, köken ayrılık olmadan herkes eşit ve özgür yaşamayı temin etmek de kapsayıcı ve güvenilir kurallar ve kurallar ile mümkün olur. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına da bu gidişata dayanan bir toplumsal dönüşüm yaraşır." (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar