Ulusal Süt Konseyi'nden üreticiyi üzen karar: Çiğ süt fiyatı güncellenmedi

Ulusal Süt Konseyi'nden üreticiyi üzen karar: Çiğ süt fiyatı güncellenmedi
Yayınlanma:
A+ A-
Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) bugünkü toplantısında çiğ sütte taban fiyatı açıklaması beklenirken süt fiyatlarında bir güncelleme yapılmadı. TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu, konseyin hükümetin fiyatları belirleme ‘enstrümanı’ olarak kullanıldığını söyledi.

Artı Gerçek - Ulusal Süt Konseyi, (USK) bugünkü toplantısından sonra çiğ sütte taban fiyatını açıklamadı. Üretici, uzun bir aradan sonra bugün çiğ süt fiyatında güncelleme beklerken, konuya dair açıklama gelmemesi tepki çekti.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 12 sene önce Ulusal Süt Konseyi'nin üreticinin zararına üretime son vermek için kurulduğunu ancak belirtti.

'TÜRKİYE'NİN 2-3 YILI ÇOK KARANLIK GÖZÜKÜYOR'

Solakoğlu, konseyin tarafsız karar vermediğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“USK'nın bir önemi kalmadı. Yeniden süt fiyatları sahada belirlenen fiyatlar üzerinden belirleniyor. Ama bugünler gelip geçici günler. USK'nın yeniden toparlanıp sürdürülebilir bir fiyat açıklamasını gönül arzu ediyor. Ama en önemli konu liyakatli, tarafsız ve siyasetten ari insanların bir masada oturduğu konseyin oluşması lazım. Bugün dünyada gıda enflasyonu düştüğü halde Türkiye'de gıda enflasyonu en çok artan 5. ülke konumunda. Panikle ve bilgiden yoksun bir şekilde alınan kararlar. Bu biyolojik mekanizmayı bozduğu içim Türkiye'nin 2-3 yılı çok karanlık gözüküyor.”

En son 14 Ekim'de toplanan Konsey, çiğ süt tavsiye fiyatını litre başına 8,50 TL olarak açıklamıştı. Ancak, damızlık ineklerin kesimleri nedeniyle süt krizi yaşanırken serbest piyasada fiyatlar 11 TL'ye kadar çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar