Yabancı yatırım yüzde 16 azaldı

Yabancı yatırım yüzde 16 azaldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 21:19
A+ A-
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, CHP'nin soru önergesine verdiği cevapta doğrudan yabancı sermaye girişinin 16,9 azaldığını söyledi.

HABER MERKEZİ- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, doğrudan yatırım sermaye girişinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 azaldığını bildirdi. Zeybekçi, Ocak-Ekim 2017 döneminde uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin 8 milyar 290 milyon dolar olduğunu açıkladı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde , "2017 yılı içinde Türkiye'ye doğrudan giren yabancı yatırım nakit girişi ne kadardır? Hangi sektörlerde giriş olmuştur? İlk on yatırım alanı hangileridir? 2016 yılı için aynı döneme göre değişim ne kadardır?" şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

OCAK-EKİM'DE 8 MİLYAR YATIRIM YAPILDI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan ödemeler dengesi istatistiklerine göre Ocak-Ekim 2017 döneminde uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin 8 milyar 290 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi. Uluslararası doğrudan yatırım sermaye girişinde 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 16,9'luk azalış gerçekleştiğini açıklayan Bakan Zeybekçi, TCMB ödemeler dengesi istatistiklerine göre 2017 yılı Ocak-Ekim döneminde uluslararası doğrudan yatırım sermaye girişinin sektörlere göre dağılımını şu şekilde açıkladı: "Finans ve sigorta faaliyetleri: 1,423 milyon Dolar, Elektrik, gaz, buhar ve mimlendirme üretimi ve dağıtımı: 927 Milyon Dolar, Ulaştırma ve depolama: 770 Milyon Dolar, Bilgi ve iletişim: 545 Milyon Dolar, Toptan ve perakende satış: 398 Milyon Dolar,Kauçuk ve Plastik ürünleri imalatı: 245 Milyon Dolar,Bilgisayarlar, elektrik-elektronik ve optik ürünler imalatı: 170 Milyon Dolar,Gıda, içecek ve tütün ürünleri imalatı: 163 Milyon Dolar, İnşaat: 153 Milyon Dolar, Kimyasalların, Kimyasal Ürünlerin ve Temel Eczacılık Ürünleri ile Malzemelerinin İmalatı; 115 Milyon Dolar"

Öne Çıkanlar