Yeşilada: Yeni ekonomik model en geç şubatta defnedilir

Yeşilada: Yeni ekonomik model en geç şubatta defnedilir
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Aralık 2021 21:24
A+ A-
Erdoğan'ın ‘yeni ekonomi modelinin' başarısızlığa mahkum olduğunu ifade eden Yeşilada, 'Bizi çok ağır bir ekonomik bunalım bekliyor' dedi.

Dövizde yaşanan rekorlar sonrası gözler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 16 Aralık'ta açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Herkes Merkez'in vereceği faiz kararını beklerken, ekonomistler politika faizinin 100 baz puan daha indirileceğini tahmin ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘yeni ekonomi modelinin' başarısızlığa mahkum olduğunu, yoksulluğun derinleştiğini ve kendisine oy veren kitlenin de çok rahatsız olduğunu ifade eden Yeşilada, ancak Erdoğan'ın bunu henüz kabul etmediğini kaydetti.

Yeşilada, "Yeni ekonomi modeli en geç şubatta defnedilir" dedi. Yeşilada, ABD'de enflasyonun yüzde 6.8'e ulaştığına dikkat çekerek, Türkiye'de faizler düşerken, Fed'in faiz artırarak 2022'nin pimini çekeceğini belirtti.

Sözcü’nün aktardığı haberde Integral Forextv'de değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Atilla Yeşilada, "Bizi çok ağır bir ekonomik bunalım bekliyor. Tüm yeni ekonomi modelinin ilham kaynağı ekonomik büyümeyi hızlandırmaksa şubat ortalarına geldiğimizde büyük ihtimalle uçak gibi yere çakılmış olduğunu göreceğiz" dedi. Yeşilada'ya göre yeni modelden dönüş olmaması durumunda seçimlerde AKP hezimete uğrayabilir.

NEFES BORUSUNA HAVUÇ TIKAYACAK

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 2022'de iki kez faiz artırımı yapacağını, 2023'te de bunun devam edeceğini beyan ettiğine işaret eden Atilla Yeşilada, Türkiye'nin adeta nefes borusuna havuç tıkanmış olacağını ifade etti. Yeşilada, "Türkiye'de faizler düşerken Fed faiz arttırdığında tabii ki doların TL'ye karşı değeri artacaktır. Fed faiz artırmaları yüzünden ekonomi de mevduatlar gibi dolarize olacak. Ekonominin ancak yüzde 30-35'i fiyat artışlarını hazmedebilir, geriye kalanı dolarizasyona dayanamaz" dedi.

TCMB HAR VURUP HARMAN SAVURUYOR

Atilla Yeşilada, Merkez Bankası'nın döviz satış yoluyla piyasaya müdahalesinin bir seviye savunusu olduğunu ancak 14 lirayı seviye olarak belirlemenin çok büyük bir hata olduğunu savundu. Yeşilada, "Piyasada ‘çok az talep var' varsayımı ile müdahale edip kuru aşağı itecekse, cepheyi 14 lirada değil, 10.5-11 liraya kadar çekmeli. Bunu yapmadıklarında halkın dövizi ‘har vurup harman savruluyor.' Oysa 10.5 liraya kadar kuru indirdikleri anda döviz satışları başlar" dedi.