Amasra'da ihmalin en net kanıtı: Dört yıldır devam eden soruna 'kasımda düzeltiriz' denmiş, bakanlık kabul etmiş

Amasra'da ihmalin en net kanıtı: Dört yıldır devam eden soruna 'kasımda düzeltiriz' denmiş, bakanlık kabul etmiş
Çalışma Bakanlığı'nın, Amasra'da 42 işçinin öldüğü maden katliamından üç gün önceki denetim tutanağı ortaya çıktı. Buna göre, dört yıl önce tespit edilen sorunların giderilmediği bakanlık kayıtlarına girdi, müessese müdürü "Kasımda düzeltiriz" dedi.

Artı Gerçek - Amasra'da 14 Ekim günü 42 işçinin öldüğü maden katliamından üç gün önce yapılan denetimde, bakanlık müfettişlerinin havalandırma ve elektrikli ekipmanlarla ilgili eksiklikleri "2018'den beri devam ediyor" vurgusuyla kayda geçirdiği, müessese müdürünün ise yeni havalandırma grubunun kasım ayında alınacağını söylediği ortaya çıktı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında 14 Ekim 2022'de yaşanan katliamın soruşturmasına dosyasına giren tutanak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin 11 Ekim'de yaptığı denetime ilişkin bulgularını içeriyor.

Tutanakta, 12 Ekim 2018-27 Ekim 2018 arasında yapılan denetimde tespit edilen, 20 Ekim 2018'de de tutanakla kayıt altına alınan sorunun aradan geçen dört yıla rağmen düzeltilmediği vurgulanıyor. "Devam eden hususlar" olarak, "Ocak ana havalandırması, acil hallerde ve ihtiyaç halinde kullanılması için hava yönünü ters çevrilebilecek özellikte değildir” tespiti yer alıyor.

tutanak2.jpg

Müfettişler, yer altındaki elektrikli ekipmanların da, patlayıcı atmosfere sahip alanlarda patlama riskine karşı çalışanları korumak için direktiflerin yer aldığı ATEX belgeli olmadığına dikkat çekerek, bu eksikliğin de giderilmesini istemiş.

Tutanakta, ön bilirkişi raporunda ve emniyetin fezlekesinde işaret edildiği gibi, madenin havalandırma sistemindeki sorunun düzeltilmesi isteniyor. Aynı zamanda, katliamdan altı ay önce, 20 Nisan 2022'de tespit edilen iş güvenliği eksikliklerinin de giderilmediği belirtiliyor.

Tutanağı iki müfettişin yanı sıra tutuklu Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de imzaladığı görülüyor. Tutanağa göre Özdemir, müfettişlerin havalandırma ve elektrikli ekipmanlarla ilgili bulgularına şu yanıtı verdi:

"2022 yılı kasım ayı itibariyle yeni havalandırma grubu ALFER firması tarafından yapılacak olup, tespit edilen eksiklikler giderilecektir. Müessesemizde kullanılan 2004 yılı öncesi yer altı ekipmanların exproof özellikte ancak ATEX sertifikası olmayan ekipmanlar olduğu, 2004 yılından sonra alınan tüm ekipmanların ise ATEX sertifikalı alınmıştır. Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’müzde ATEX dönüşümü çalışmalarımız devam etmektedir."

tutanak1.jpg

Müfettişler, işverenin tespitlere ilişkin hususlardan sorumlu olduğunu tutanaklarında şöyle açıkladı:

“İş yeri çalışma ortamı sürekli değişen ve dinamik bir yapıya sahip olup işbu tutanak, düzenlendiği tarih itibari ile teftiş konusu ve kapsamı dahilinde iş yerindeki mevcut durumu yansıtmaktadır. İş yeri çalışma ortamının iş mevzuatına uygunluğunun ve bunun sürekliliğinin sağlanması işverenin yükümlülüğündedir. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeniyle meydana gelebilecek iş kazası ve meslek hastalıklarında sorumluluk işverene aittir." (ANKA)

Öne Çıkanlar