Ankara’ya yürümek isteyen Mata işçilerine polis müdahalesi

Ankara’ya yürümek isteyen Mata işçilerine polis müdahalesi
Yayınlanma:
A+ A-
27 gündür direnişte olan Mata işçileri, bugün Ankara’ya yürümek istedi. Tuzla’da bir araya gelen Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilere polis müdahale etti.

Artı Gerçek - Ek zam ve ağır çalışma koşullarına karşı 27 gündür direnen Mata Otomotiv işçileri, seslerini duyurmak için Ankara'ya yürüme kararı aldı. Yürüyüşün başlangıç noktası olan İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi önünde bir araya gelen işçilerin karşısına yüzlerce polis ekibi ve çevik kuvvet ile TOMA yığıldı. Barikarı aşmak isteyen işçilere, çevik kuvvet gazlı müdahalede bulundu.

“Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz” sloganı atan işçiler, burada polis çemberine alındı. İşçiler, polisin yürüyüşe izin vermemesini “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla protesto etti.

'SESİMİZİ EN GÜR ÇIKARACAK ŞEKİLDE DEVAM ETTİRECEĞİZ'

aciklama.jpg

İşçilerin bekleyişi uzun süre devam ederken, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, polis çemberinde bir açıklama yaptı. Serdaroğlu, şöyle konuştu:

“Ülkede hırsızlık yapanlar ödüllendiriliyor. Ülkeyi soyanlar ödüllendiriliyor. Kaçak kat çıkarak insanların ölümüne neden olanlara imar affı getiriliyor. Her türlü hukuksuzluğa göz yumuluyor ama işçiler haklarını almaya çalışınca önümüzde betonda duvarlar örülüyor ve emniyet güçleri bizim karşımıza çıkarılıyor. Biz buna tahammül edemiyoruz. Biz buna itiraz ediyoruz. Bu ülkenin üretenlerine bu kadar eziyet yapma hakkına kimse sahip değildir. 27 gündür süren mücadelemizi haklarımızı alan kadar her türlü platformda sesimizi en gür çıkaracak şekilde devam ettireceğiz.”

'İŞÇİNİN YANINDA OLMADILAR ŞİMDİ İŞÇİNİN KARŞISINDA DURUYORLAR'

isci.jpg

İşçilerden Hasan Ali Kobatan, "Haklarımız için buradayız, ağır çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı hakkımızı istedik, kapının önüne koydular. Bizden çok çevik kuvvet gelmiş. 27 gündür gasp edilen haklarımız için işçinin yanında olmadılar şimdi işçinin karşısında duruyorlar. İşçinin yanında yine sadece işçinin olduğunu gördük" diye konuştu.

Mata işçilerinin alanda bekleyişi sürüyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar