Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde işçilere yüzde 80 zam: En düşük işçi maaşı 28 bin TL oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde işçilere yüzde 80 zam: En düşük işçi maaşı 28 bin TL oldu
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, 12 bin 178 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi ek protokolünü imzaladı. Buna göre en düşük şirket işçileri maaşı 28 bin TL, en düşük kadrolu işçi maaşı ise 40 bin TL oldu.

Artı Gerçek - Antalya Büyükşehir Belediyesi, Belediye-İş Sendikası ve Güvenlik İş Sendikası arasında Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları A.Ş. ASAT ve kadrolu işçileri ilgilendiren ‘Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü’ törenle imzalandı. Cam Piramit Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Güvenlik İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Durcuk ve binlerce Büyükşehir Belediye çalışanı katıldı.

EN DÜŞÜK İŞÇİ ÜCRETİ 28 BİN TL OLDU

Kürsüye gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, zam oranını açıkladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Personelimizi yüksek enflasyona karşı mağdur etmemek için Belediye-İş Sendikası ile yapılan toplu iş sözleşmesinde belirlenen haklara ilave olarak her artış döneminde sosyal yardım paketinde iyileştirmeler yaptık. Böylece; 2023 yılı Aralık ayında net 15.615 TL olan en düşük şirket işçileri ücretini net 28.000 TL’ye yükseltilerek, yüzde 80 oranında artış yapıyoruz. Aynı zamanda kadrolu işçilerimizi de kapsayan ek protokolümüzü şimdi imzalıyoruz. 23.400 TL olan en düşük maaşı 40.000 TL’ye çıkarıyoruz. ASAT şirket çalışanı kardeşlerimizin de yemek yardımını en üst sınıra yükseltiyoruz.”

SENDİKA BAŞKANI: ALIN TERİMİZE KİM SAYGI DUYUYORSA BAŞIMIZIN ÜSTÜNE

Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul ise şöyle konuştu:

“Ben işçiyim. Muhittin Böcek gibi alın terimize kim saygı duyuyorsa, başımızın üstüne koyarız. Emeğin yanında olan Muhittin Başkan’ı destekliyorum. Günün şartlarına göre bu toplu sözleşme iyi bir toplu sözleşmedir. Ben Muhittin Başkan’la da 31 Mart’tan sonra da toplu sözleşme yapmak istiyorum. Antalya’ya sözüm olsun bizi çok daha memnun edecek toplu sözleşmeyi Muhittin Başkan’la imzalayacağız. Bu toplu sözleşme de emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e çok teşekkür ederim. Bizim emeğimize bir adım atana biz beş adım atarız. İşçilerimiz daha fazla ter dökerek, Antalya halkına daha güler yüzlü hizmet ederek, bunu ödeyecektir. Hepinize hayırlı olsun.” (ANKA)

Öne Çıkanlar