Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde işçilere yüzde 71 zam: En düşük işçi maaşı 25 bin 100 TL oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde işçilere yüzde 71 zam: En düşük işçi maaşı 25 bin 100 TL oldu
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, İşçi maaşlarına yüzde 71 zam yaptıklarını açıkladı. En düşük işçi maaşı 25 bin 100 TL’ye yükseldi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi'nde (MESKİ) çalışan işçileri kapsayan toplu iş sözleşmesi ek protokolü DİSK Genel-İş ve Belediye-İş ile imzalandı. Ek protokolle işçi maaşlarına yüzde 71 zam yapıldı ve en düşük işçi ücreti 25 bin 100 TL oldu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ek protokolü yüzlerce işçinin de katıldığı törenle imzaladı. Salonu, 'Emek en yüce değerdir', 'Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz', 'Gücümüz birliğimizden gelir' ve 'Memnuniyetle çalışıp memnuniyetle desteklemeye devam edeceğiz' pankartlarıyla donatan binlerce işçi, sık sık 'Yaşasın örgütlü mücadelemiz', 'El ele, kol kola, omuz omuza' ve 'Birleşe birleşe kazanacağız' sloganları attı.

whatsapp-gorsel-2024-01-31-saat-18-34-05-55af5a6b.jpg

'BEN SİZLERLE GÜRLÜYORUM'

İmza töreni öncesinde işçilere seslenen Vahap Seçer, “Mersin Türkiye’nin özeti. Mersin Türkiye’nin izdüşümü. Barış kenti, kardeşlik kenti, aydınlık kenti. Ama her şeyden önemlisi cumhuriyetin kenti, Atatürk’ün kenti. Biz bu müstesna kente hizmet ediyoruz. Bunu hep beraber yapıyoruz. Mersin halkı memnuniyetini yüksek sesle dile getiriyorsa bunlar sizler sayesinde. Biz bir aileyiz. Ben bu kentin babasıyım, anasıyım, abisiyim, ablasıyım. Ben bu gözle bakıyorum. Ağaç dallarıyla gürler. Ben sizlerle gürlüyorum. Sizlerle Mersin halkının mutluluğunu paylaşıyorum, acısını paylaşıyorum. Bu kenti yarınlarda nasıl daha mutlu yapabiliriz, bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Dik durarak, ulu önder Atatürk’ün izinde çalışıyoruz” dedi.

'ADAY DİYENE BAKMA, ADAY DEDİRTENE BAK'

whatsapp-gorsel-2024-01-31-saat-18-34-07-273c8430.jpg

Partisi CHP’nin kendisini yeniden Büyükşehir Belediye Başkan adayı yaparken halkın memnuniyetini dikkate aldığını söyleyen Seçer, "CHP Genel Merkezi adaylığımı açıkladı. Sen diyene bakma. Dedirtene bak, dedirtene. Kim dedirtti bunu. Bunu dedirten sizlerin aracılığıyla Mersin halkı oldu. Sizler Mersin halkına hizmet ettiniz. Beş yıldır dağ taş demeden çalıştınız. Şunu diyen oldu mu? Şu köye hizmet yapmayalım, siyasi görüş olarak farklı. Şu eve gitmeyelim, bu bize oy vermiyor, yolunu yapmayalım diyen oldu mu aranızda? Olmadı. Çünkü sizin belediye başkanınız Mersin’de ayrımcılığı gayrımcılığı yerin yedi kat dibine gömdü. Onun için demediniz. Ben insanı insan olduğu için severim. Siz de hizmetleri bu düsturla yaptınız. İşte bu hizmetleriniz, bu memnuniyet Mersin halkının sesi olarak yükseldi" diye konuştu.

'MERSİN HALKI AHDE VEFAYI BİLİR'

Belediye çalışanlarından Mersinlilere selamını iletmelerini isteyen Vahap Seçer, "Vatandaşımıza şunu söyleyin: 'Vahap Seçer, belediye başkanımız siyaseten güçlenmesinden dolayı çok mutlu oldu. Memnuniyetinizi, desteğinizi yüksek sesle dile getirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyor' deyin. Bunu vatandaşlarımıza söyleyin. Mersin halkı ahde vefayı bilir. Kendine hizmet edeni bilir. Kendini düşüneni bilir. Mersin halkı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yürüdüğü yolda başkanını yalnız bırakmayacaktır. Mersin halkına aynı şevkle hizmet etmeye kararlıyız ve devam edeceğiz Allah’ın izniyle” dedi.

'KADIN ÇALIŞANLAR YÜZDE YEDİ ARTTI'

Seçer, mevcut imkânlarla emekçiler için en hakkaniyetlisini yapmaya çalıştıklarını söyledi. Sürekli işçi statüsünde çalışan personelin haftalık çalışma süresini 45 saatten 40 saate düşürdüklerini hatırlatan Seçer, bunun bir kazanım olduğunu belirtti. Görev sürelerinde kadın çalışanların sayısının da yaklaşık yüzde 7 arttığını belirten Seçer, "Bu bir kazanımdır. Her birimde, aşamada, sokakta çalışan, otobüs kullanan kadın kardeşimden, yönetici, daire başkanı, müdür seviyesindeki kadınlara kadar bu bir kazanımdır. Bu cumhuriyetin ve demokrasinin kazanımıdır. Hem çalışma hayatında hem siyasal yaşamda kadınların sayısı artsın. Arzum, isteğim ve mücadelem budur” diye konuştu.

YÜZDE 71 ZAM

Seçer, 14 bin 686 TL olan taban ücretin yüzde 71 artışla 25 bin 100 TL olduğunu açıkladı. Seçer, “Hem Belediye İş hem Genel İş başkanlarıyla oturduk, konuştuk, değerlendirmeler yaptık. Yüzde 71 artışta taban ücret 25 bin 100 TL hayırlı olsun" dedi.

KADROLU İŞÇİLER İÇİN TİS İKİ AY ÖNE ALINDI

Seçer, ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi ile MESKİ bünyesinde çalışan 375 kadrolu işçiyi kapsayan ve mart ayında yapılması planlanan toplu iş sözleşmesini de iki ay erkene aldıklarını, yeni toplu sözleşmeyi de önümüzdeki birkaç gün içerisinde paylaşacaklarını aktardı. Seçer, "Umut ediyorum, sadece Mersinimizde değil, tüm ülkemizdeki 86 milyon insanımızın da refah artsın, emek karşılığını alsın, ülkemiz zenginleşsin” diye konuştu.

EK PROTOKOL İMZALANDI

Konuşmaların ardından toplu sözleşme ek protokolü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, DİSK Çukurova Bölge Başkanı Kemal Göksoy, Belediye İş Mersin Şube Başkanı Nail Kaya, MESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Tok, MESKİ Genel Müdür Yardımcısı Seyfettin Atar, Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun ile İmar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uyan tarafından imzalandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar