Birleşik Metal-İş'ten grev kararı: 11 fabrikada, 2 bin işçi greve çıkacak

Birleşik Metal-İş'ten grev kararı: 11 fabrikada, 2 bin işçi greve çıkacak
Yayınlanma:
A+ A-
Birleşik Metal-İş Sendikası, bugün toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşılamadığı için grev kararı aldığını duyurdu. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’na üye 5 işletmeye bağlı 11 fabrikadan yaklaşık 2 bin işçi greve katılacak.

Artı Gerçek- DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, örgütlü olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sandikası’na (MESS) üye 5 işletmeye bağlı 11 fabrikadan yaklaşık 2 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığı için grev kararı aldığını duyurdu.

Sendika, “Hiç kimse grev hakkımızı kullanmamızı engelleme, yasaklatma girişiminde bulunmasın ve olası bir grev yasağından bir yarar beklemesin. 23 Ocak’taki grevimiz yasaklanırsa, bizler anayasal hakkımızı kullanacak ve grev yasağını tanımayacağız” açıklamasını yaptı.

'İSTEDİĞİMİZ HAKKIMIZDIR'

Sendika’nın yaptığı yazılı açıklamada işçilerin yoksullaşırken, patronların zenginleştiğine dikkat çekildi:

"Bilançolar sürekli kar yazıyor. En zor koşullarda, en ağır işlerde, gece gündüz, pandemi demeden çalışıyoruz. Onların elde ettiği karı yaratan biziz. Şimdi, bu yarattığımızın bir kısmını istiyoruz. İstediğimiz hakkımızdır ve bu hakkımızı mutlaka alacağız. Ücret zamlarında resmi enflasyon bir parametre olmaktan çıkmıştır. Resmi enflasyon ya da bir miktar üzerindeki ücret zamlarının kabul edilmesi mümkün değildir. Memlekette TÜİK tarafından açıklanan enflasyona inanan hiç ama hiç kimse yoktur. İnanılmasını beklemek de zaten mümkün değil. Biz haklı taleplerimizi sonuna kadar savunacağız, haklarımızı almak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Mücadelemiz her şart ve koşulda, hiçbir engel tanımadan büyüyerek sürecektir."

'GREV YASAĞINI TANIMIYORUZ'

Grev hakkını 2011’de, 2015’te, 2017’de ve daha dün Bekaert’te kullanıldığına dikkat çekilen açıklamada, "İşverenleri uyarmakta da yarar görüyoruz. Hiç kimse grev hakkımızı kullanmamızı engelleme, yasaklatma girişiminde bulunmasın ve olası bir grev yasağından bir yarar beklemesin. 23 Ocak’taki grevimiz yasaklanırsa, bizler Anayasal hakkımızı kullanacak ve grev yasağını tanımayacağız. Bunu şimdiden ilan ediyoruz. Bu kararlılığımızı aynı işyerlerinde Ocak 2017’de, dün Bekaert’te gösterdik, yarın da MESS’e üye işyerlerinde göstermekten geri durmayacağız. Biz kazanacağız, çünkü haklıyız. Mutlaka Kazanacağız.” ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar